Jižní Korea je v sektoru AI jedním z globálních lídrů

Sektor umělé inteligence v Jižní Koreji prudce roste a země patří mezi TOP 10 globálních lídrů ve využívání prvků AI. Potvrdil to i nedávný veletrh AI Expo Korea 2024, který se konal v Soulu.

Jižní Korea patří mezi globální lídry v sektoru umělé inteligence. Foto Velvyslanectví ČR v Soulu

Na 260 společností ze 13 zemí předvedlo své nejnovější produkty a služby téměř 40 tisícům návštěvníků letošního ročníku AI Expo Korea, jehož heslem bylo tentokrát „Quantum Jump of AI“. Hlavním tématem, kterým se veletrh letos zabýval, byla konvergence technologií AI v různých odvětvích za účelem zlepšení produktivity práce. Očekává se, že vývoj v této technologii bude rychle měnit průmyslová odvětví v různých oblastech, jako je výroba, služby a finance či zemědělství. Právě za tímto účelem byly na veletrhu představeny nejnovější technologie v infrastruktuře AI – od domácích a zámořských platforem generativní AI až po datová centra a cloudové služby. Návštěvníkům se představily významné společnosti jako například Supermicro, Xlllab, Kaytus, Persona AI, Maum AI.

Fintech i zemědělství

Velikost trhu s AI i její aplikace se rychle rozšiřují. Umělá inteligence je široce používána v celé řadě oborů – ve zdravotnictví, cloudových službách, fintechu, zábavě či dokonce zemědělské technologii. V Koreji existuje velké množství hráčů v této oblasti, nicméně těmi nejvýznamnějšími jsou Naver (a její HyperCLOVA), Kakao (AI KoGPT), Samsung Electronics (Samsung Gauss), LG AI Research Institute (ExaOne) či KT (Mi:dm). I toto je tedy směr, kde české firmy mohou hledat nové příležitosti.

Velikost globálního trhu s AI byla v roce 2023 odhadována na 150,2 mld. USD a očekává se, že do konce této dekády průměrně ročně poroste o 36,8 % na hodnotu 1 345,2 mld. USD. Dle odhadů tento segment v Korejské republice vzroste z v přepočtu 1,9 mld. USD v roce 2023 na hodnotu 3,3 mld. USD do roku 2027. V Globálním indexu umělé inteligence se za rok 2023 Jižní Korea celkově umístila na 6. příčce ze všech 62 hodnocených zemí. Z hlediska počtu patentů (vývoje) se země umístila dokonce na 3. místě za USA a Čínou.

Na AI Expo Korea se představilo na 260 společností. Foto Velvyslanectví ČR v Soulu

AI mezi prioritami podpory

Korejská administrativa tuto problematiku aktivně podporuje, o čemž svědčí i to, že byla AI vybrána jako jedna ze šesti hlavních inovačních technologií v plánu „Digital Strategy of Korea“. Nadto letos v dubnu potvrdil Prezidentský poradní výbor pro vědu a technologii, že využití AI v polovodičovém průmyslu je jednou ze tří hlavních technologických iniciativ, které se dostane ještě větší politické a finanční podpory. Další důležité informace k tomuto segmentu je možné získat na stránkách korejského ministerstva pro vědu a ICT nebo Korejské asociace pro AI.

V případě zájmu mohou české společnosti kontaktovat obchodní oddělení zastupitelského úřadu ČR v Soulu na adrese: seoul.commerce@mzv.gov.cz.

Jakub Kopecký, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Soulu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět