JANOV MODERNIZUJE MĚSTSKOU DOPRAVU, V MILÁNĚ OBMĚŇUJÍ VLAKY ZA NOVÉ MODELY

Severoitalská města Milán a Janov připravují nebo již realizují zásadní projekty v oblasti dopravní infrastruktury, které nabízejí řadu příležitostí pro české firmy. Janov má ambiciózní plán kompletně elektrifikované městské a příměstské dopravy do roku 2025 s investicí přesahující 1,5 miliardy eur. V Miláně aktuálně probíhá obměna vlaků za nové modely i jejich revitalizace včetně interiéru. Investice v hodnotě 2 miliard eur poskytl Region Lombardie.

Hlavní nádraží v Miláně. Foto: Shutterstock

Součástí modernizace městské dopravy v Janově je prodloužení stávající linky metra na dvojnásobek a nákup šesti nových vlakových souprav. Aktuálně probíhá obměna 112 trolejbusů, kde je Škoda Group členem vítězného konsorcia pro jejich dodání. Rovněž Janovský přístav prochází zásadní revitalizací včetně výstavby nového nákladového železničního překladiště v hodnotě 65 milionů eur, kde jsou plánovány nákupy posuvných lokomotiv a bezpečnostních systémů.

PODNIKATELSKÁ MISE

Podnikatelská mise Asociace podniků železničního průmyslu ACRI navštívila sever Itálie v březnu. Přední české společnosti v sektoru dopravy měly možnost prezentace v Miláně a Janově, kde jsou plánovány zásadní investice v sektoru dopravy. Mise se uskutečnila za aktivní podpory Generálního konzulátu ČR v Miláně a Honorárního konzulátu ČR v Janově.

Celkem pět českých firem dostalo unikátní příležitost prezentace před zástupci regionálních dopravních podniků a Italských železnic. Mise se účastnily společnosti působící v sektoru dopravy: Škoda Group, CZ Loko, Dako CZ, AMIT a MSV Elektronika.

ZÁJEM O ČESKÉ VÝROBKY

V Miláně proběhlo jednání s vedením společnosti FNM (Severoitalské železnice Milán), která je druhým největším železničním dopravcem v Itálii. Denně vypraví přes 2 tisíce vlaků a přepraví 750 tisíc cestujících. Manažeři FNM ocenili kvalitu českých výrobků a zajímali se o inovativní produkty v podobně duálních motorů, hybridních lokomotiv nebo nových brzdových systémů.

Český železniční průmysl patří také díky své 200-leté tradici ke světové špičce. Více jak 50 % produkce směřuje na export, primárně do zemí EU. Jen v roce 2023 představoval český železniční export hodnotu 65 miliard korun. Itálie prožívá revoluční změnu ve veřejné dopravě, čeká jí elektrifikace s cílem maximálního snížení emisí zejména v aglomeracích. Itálie, která je osmou největší ekonomikou světa a významným obchodním partnerem Česka (5.-6. místo), skýtá řadu příležitostí pro české firmy právě v sektoru dopravy.

Podnikatelská mise se uskutečnila v rámci projektu ekonomické diplomacie Generálního konzulátu ČR v Miláně ve spolupráci s asociací ACRI.

Michal Bucháček, zastupující generální konzul, Generální konzulát ČR v Miláně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět