JAK NA BYZNYS V ZAHRANIČÍ? PORADÍ SOUHRNNÁ TERITORIÁLNÍ INFORMACE

Ministerstvo zahraničních věcí připravuje každý rok společně s českými zastupitelskými úřady aktualizaci tzv. Souhrnné teritoriální informace, která slouží jako základní byznysový průvodce zemí pro podnikatele. V letošní verzi jsme mimo jiné rozšířili sekci obchodních vztahů o nejobchodovanější položky dané země s Českem.

Ilustrační foto: Shutterstock

Aktuální a ověřené informace nabývají v dnešní turbulentní době stále většího významu. Díky Souhrnné teritoriální informaci (STI) mají čeští podnikatelé přístup k unikátním informacím přímo z teritoria. Pokud se firma nebo podnikatel rozhodnou expandovat do zahraničí, ideálním prvním krokem k získání informací o vybrané zemi je právě STI.

STI obsahuje základní ekonomické informace o teritoriu, informace o zahraničním obchodu, obchodní spolupráci s ČR a EU. Dozvíte se i novinky ze světa veřejných financí a přímých zahraničních investic. Dále je zde možné se dočíst o základních podmínkách pro podnikání, clech či jiných bariérách vstupu na trh nebo o kultuře obchodního jednání. Tyto informace jsou vždy doplněny užitečnými odkazy a kontakty (např. na zastupitelské úřady v zemi, státní agentury, místní vládní instituce).

Souhrnná teritoriální informace je základním průvodcem zemí pro podnikatele.

Na Souhrnné teritoriální informace navazuje další informační nástroj Ministerstva zahraničních věcí, a to Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024, která na rozdíl od STI sleduje konkrétní obchodní a investiční příležitosti napříč osmnácti sektory a pěti světovými kontinenty. Publikace letos vyšla v elektronické verzi a naleznete ji na webu mzv.publi.cz.

V případě konkrétních dotazů se neváhejte obrátit na ekonomická oddělení zastupitelských úřadů.

Všechna STI naleznete na webu businessinfo.cz/nazevzeme, kde si je můžete prohlížet online nebo stáhnout v pdf.

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět