IZRAELSKOU EKONOMIKU ČEKÁ VYŠŠÍ RŮST. I DÍKY ÚSPĚŠNÉMU OČKOVÁNÍ

Mezinárodní měnový fond (MMF) revidoval prognózu růstu izraelské ekonomiky v roce 2021 na 5 %. Ještě v lednu přitom MMF odhadoval její letošní růst „pouze“ o 4,1 %. Tato čísla indikují silné oživení izraelského hospodářství, jež loni zaznamenalo propad kvůli přijatým restrikcím v souvislosti s pandemií koronaviru.

Ilustrace: Shutterstock

V posledních týdnech však díky úspěchu národní očkovací kampaně došlo ke strmému poklesu šíření onemocnění covid-19 a téměř kompletnímu oproštění domácího hospodářství od restriktivních opatření.

EXPORT ZMÍRNIL LOŇSKÝ PROPAD

Odhad vývoje izraelské ekonomiky za minulý rok musel MMF rovněž revidovat, neboť propad nebyl zdaleka tak dramatický, jak instituce původně předpokládala (-6 %). Výraznější propad hospodářství predikovaly i některé domácí instituce – Centrální banka Izraele (-4,5 %) nebo Ministerstvo financí (-4,6 %). Reálný pokles HDP v roce 2020 však nakonec činil „pouze“ 2,4 %. Tento výsledek je přičítán zejména izraelskému exportu, jenž v roce 2020 dokonce mírně vzrostl díky vysoké globální poptávce po izraelských technologiích. Na rok 2022 pak MMF očekává růst o 4,3 %.

MMF rovněž revidoval odhad vývoje nezaměstnanosti v Izraeli, která by měla v průběhu letošního roku poklesnout na 5 %, v roce 2022 pak dále na 4,6 %. V současné době je v Izraeli bez práce na 200 000 osob, dalších 400 000 pak čerpá neplacené volno. Státní podpora nezaměstnaným a osobám čerpající neplacené volno vyprší v červenci, poté se očekává návrat velké části těchto osob do pracovního procesu.

Optimistický výhled růstu domácího hospodářství predikuje Izraeli MMF i přesto, že se země poslední dva roky nachází v komplikované politické situaci. Zda se v právě probíhajícím povolebním vyjednávání podaří sestavit novou vládní koalici, není jisté. Pokud by se tak nestalo, země bude čelit již pátému opakování parlamentních voleb a dalším dlouhým měsícům rozpočtového provizoria.

SEKTOR HIGH-TECH ČELÍ NEDOSTATKU PRACOVNÍKŮ

Silný high-tech sektor, který má významné zásluhy na rychlém růstu izraelské ekonomiky v posledních dekádách, nicméně čelí také problémům – v posledních letech svádí boj s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Ačkoliv se průměrné mzdy v tomto sektoru pohybují vysoko nad celostátním průměrem, podle posledních odhadů chybí tomuto sektoru na 15 000 technologických pracovníků. Jelikož se všechny společnosti snaží najmout lidi se stejným profilem, je pro firmy stále obtížnější najít nové zaměstnance.

V zájmu řešení nedostatku pracovníků se izraelské společnosti stále více obracejí k offshoringu, tedy převodu pracovních míst do jiných zemí. K tomuto řešení již přistoupila téměř třetina izraelských technologických společností, více než polovina z nich v posledních třech letech. Nejčastěji se jedná o nabírání pracovníků na Ukrajině, následované USA, Bulharskem a Indií.

Nela Brádleová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět