Izrael má dva nové plány na podporu ekonomiky

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v průběhu července představil veřejnosti rovnou dva nové ekonomické balíčky. Vláda chce podpořit hospodářství země, jenž je pandemií koronaviru a s ní spojenou přetrvávající ekonomickou nejistotou těžce zasaženo. Kromě pomoci pro firmy, podnikatele, živnostníky i nezaměstnané obsahuje druhý návrh finanční příspěvek všem izraelským domácnostem.

Ilustrační foto Shutterstock

K novému balíčku v hodnotě 88 mld. šekelů (v přepočtu 616 mld. Kč, 6,3% izraelského HDP) přistoupila vláda po vlně nespokojenosti ze stran izraelského obyvatelstva, především živnostníků a majitelů podniků, jejichž aktivity koronavirus zasáhl, a také po ostré kritice za zpoždění v převodu finančních prostředků v rámci předchozích podpor.

Plán se snaží poskytnout ekonomické jistoty nezaměstnaným, živnostníků a podnikům na období příštích 12 měsíců. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, jenž měl mnohým z více než 800 tisíc nezaměstnaných Izraelců vypršet již během srpna, byl nově rozšířen do konce července 2021, kdy by podle odhadů Izraelské centrální banky poprvé od počátku pandemie měla nezaměstnanost klesnout pod 10 %. Živnostníci, jedna z nejvíce zasažených skupin obyvatelstva, obdrží dávky do výše 7500 šekelů (52 500 Kč) každý měsíc, zaslání první z nich premiér přislíbil již na červenec. Malé podniky obdrží příspěvek 6000 NIS (42 000 Kč) jednou za dva měsíce. Velkým podnikům se dostane podpory až do výše 500 000 NIS (3,5 mil. Kč), v závislosti na tom, do jaké míry byl podnik v důsledku krize poškozen.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce vyplácet podporu i všem rodinám. Vysloužil si za to kritiku od centrální banky. Foto Shutterstock

Peníze pro každou domácnost

Druhý z plánů na podporu ekonomiky ve výši 6 mld. NIS (42 mld. Kč) obsahuje paušální podporu, kterou obdrží všechny izraelské domácnosti bez ohledu na skutečnost, zda se momentálně nacházejí ve finanční nouzi způsobené koronavirem. Právě z tohoto důvodu se na premiéra Netanjahua snesla vlna kritiky ze strany jeho koaličních partnerů i úředníků ministerstva financí. Nesouhlas se slepým rozdáváním financí i lépe situovaným vrstvám obyvatelstva v době, kdy se ekonomika nachází v nejhlubší krizi od počátku vzniku státu, vyjádřil rovněž guvernér Izraelské centrální banky. Mnozí staví tuto snahu o „uplácení obyvatel“ do kontrastu s klesajícími preferencemi „Bibiho“ a zvyšující se nespokojeností populace s (ne)zvládáním této ekonomické krize pod jeho vedením. Podle průzkumu zveřejněného televizním kanálem Arutz 13 je s reakcí izraelské vlády na probíhající ekonomickou krizi spokojeno pouze 16 % obyvatel.

Pokud dojde ke schválení tohoto návrhu ze strany izraelské vlády, rodina s jedním dítětem si přijde na částku 2000 šekelů (14 000 Kč), rodina se dvěma dětmi na 2500 NIS (17 500 Kč) a rodina se třemi dětmi na 3000 NIS (21 000 Kč). Všichni ostatní občané Izraele starší osmnácti let obdrží dávku ve výši 750 NIS (5 250 Kč). Netanjahu rovněž doporučil, aby si za tyto prostředky lidé nakoupili zboží domácí výroby.

Rostoucí schodek

Očekává se, že s implementací těchto nových balíčku vzroste schodek izraelského státního rozpočtu na rok 2020 na 13,5 % HDP (oproti 2,9 % HDP v roce 2019) a veřejný dluh na 76 % HDP (60 % HDP v roce 2019). Od počátku krize tak Izrael již oznámil vyčlenění prostředků na podporu hospodářství v celkové výši 194 mld. šekelů (1 358 mld. Kč), tedy 14,3 % HDP země.

Nela Brádleová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Tel Avivu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět