ITÁLIE ZAOSTÁVÁ VE VYUŽÍVÁNÍ AI, NABÍZÍ SE TAK ŠANCE ČESKÝM FIRMÁM – PŘEDEVŠÍM V LOMBARDII

Lombardie je italským lídrem ve využívání umělé inteligence, celkově ale Itálie oproti dalším evropským zemím v tomto segmentu zaostává. České firmy naopak patří ve využívání AI k nejlepším v Evropě. Právě pro ně by mohl italský trh a zejména region Lombardie v tomto segmentu skýtat řadu příležitostí v následujících letech.

Ilustrace: Shutterstock

Trh s umělou inteligencí v Lombardii letos dosáhne hodnoty 270 milionů eur. Italské firmy, zejména ty menší, však umělou inteligenci stále využívají jen ojediněle. Podle údajů Eurostatu z roku 2023 pouze 5 % podniků s nejméně 10 zaměstnanci uvedlo, že využívá systémy umělé inteligence, zatímco v Evropské unii je to v průměru 8 %. Konkrétně u malých italských společností (10 až 49 zaměstnanců) je to 4,4 % oproti 24 % u velkých společností (nad 250 zaměstnanců).

Četné studie potvrzují rostoucí rozdíl v růstu produktivity v důsledku digitalizace mezi několika málo předními společnostmi a mnoha, které zaostávají. Pokud jde o Lombardii, počet společností s alespoň základní úrovní digitalizace činí 68 %.

TRH S AI POROSTE

Trh s umělou inteligencí analyzovalo sdružení Anitec-Assinform – italská asociace informačních technologií spojená se Svazem italského průmyslu a podniků poskytujících služby. Podle této analýzy dosáhl v Itálii trh s umělou inteligencí v roce 2022 objemu přibližně 435 milionů eur (+32,4 %) a očekává se, že v roce 2026 dosáhne 1 200 milionů eur s průměrnou roční mírou růstu 28,9 %. V Lombardii představoval trh s umělou inteligencí v roce 2022 120 milionů eur se silným růstem 40%. V závěru letošního roku se očekává jeho zdvojnásobení k hodnotě 270 milionů eur, Lombardie je tedy výrazně napřed oproti dalším italským regionům.

Umělá inteligence bude spolu s dalšími hybnými silami trhu (Digital Enablers), jako jsou kybernetická bezpečnost, Big Data a cloud, mimořádnou hnací silou rozvoje italského digitálního trhu. Navzdory pozitivním vyhlídkám je trh s umělou inteligencí v Itálii stále méně rozvinutý než v jiných průmyslově vyspělejších zemích.

Michal Bucháček, ekonomický diplomat

Petra Rohrich Kašpar, ekonomická specialistka, Generální konzulát ČR v Miláně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět