Írán zavádí novou měnu 

Íránský parlament schválil nový zákon o měně a bankách. Klíčovým prvkem, který reforma přinese, bude přechod ze současné primární zúčtovací jednotky země rijálu na toman.

Íránský rijál v důsledku inflace ztrácí nominální hodnotu. Foto Shutterstock

Írán se k uskutečnění reformy odhodlal především kvůli dlouhodobé hyperinflaci v zemi. Zjednodušeně řečeno dojde ke škrtnutí čtyř nul ze současné slabé národní měny – íránského rijálu (IRR). Ten zároveň bude v delším horizontu zcela nahrazen tomanem. Národní banka (CBI) obdržela dvouletou lhůtu k zavedení schválených opatření. Reforma rovněž počítá s tím, že po zavedení nové měnové jednotky bude následovat až dvouleté období takzvaného duálního oběhu. Íránci tak budou moci používat souběžně starou i novou měnu, což má umožnit hladký přechod na hotovostní toman. Po uplynutí přechodného období bude toman představovat jedinou zákonnou měnu v Íránu.

Vysoká míra inflace je chronickým problémem Íránu již od 70. let minulého století a časté devalvace měny jsou proto v zemi na běžném pořádku. Debata o možnosti měnové reformy proto v Íránu probíhala již skoro šestnáct let a na vládní úrovni se tato otázka rovněž řeší již více než dekádu.

Guvernér CBI Abdolnaser Hemmati při slyšení v parlamentu uvedl, že od nových opatření v dlouhodobém horizontu očekává stabilizaci vývoje cen. Z pohledu českých exportérů i návštěvníků země bude reálným důsledkem reformy přinejmenším zjednodušení peněžních transakcí a přepočítávání částek, které se až dosud velmi často pohybovaly v mnohamiliardových rijálových položkách.

Pro samotné Íránce nepůjde o úplně novou měnu, neoficiálně se rijály na tomany přepočítávají již delší čas, a to v deset či 1000 rijálů za jeden toman. Oficiální kurz bude ovšem vyšší, 1:10 000. Zároveň bude 1 toman představovat také 100 parsehů s tím, že parseh vznikne jako zcela nová nižší měnová jednotka po vzoru haléřů, které se v minulosti používaly v ČR

Ramzi Abu-Eid, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Teheránu.

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět