INDONÉSIE CHYSTÁ MEGAPROJEKT NOVÉ METROPOLE. ČESKÉ FIRMY MOHOU BÝT U TOHO

„Město pro všechny“ nebo „první udržitelné město planety“ – taková přízviska má léta připravovaný a také léta odkládaný projekt nového hlavního města Indonésie. S blížícím se koncem mandátu prezidenta Jokowiho se tento infrastrukturní megaprojekt stává symbolem a pravděpodobným odkazem jeho vlády. Výstavba nové megapolis Nusantara na Východním Kalimantanu může být zajímavou investiční a dodavatelskou příležitostí také pro české firmy.

Foto: Flickr

Zvláštní pozornost by projektu měly věnovat firmy, které nabízejí inovativní a smart technologie, jejichž má být Nusantara výkladní skříní. Výstavba budoucího chytrého města může být zajímavá zvláště pro firmy sdružené v asociaci Czech Smart City Cluster. Příležitosti se ovšem rýsují v řadě oblastí – od silniční, kolejové a jiné dopravní infrastruktury po zdravotnická zařízení i jiné „stavby občanské vybavenosti“.

MĚSTO ZVANÉ SOUOSTROVÍ

Letos v lednu prošel Poslaneckou sněmovnou Indonésie zákon, který stanovil právní rámec přesunu hlavního města na Východní Kalimantan v oblasti Penajam Paser a Kutai Kartanegara. Zákon konečně odhalil název města, o kterém se dlouho spekulovalo – Nusantara je indonéský výraz pro souostroví. Nejde o žádné překvapení. Největší souostrovní stát světa se poprvé v historii odvrátí od jávanského centrismu a přesune své centrum mimo hlavní ostrov Jávu.

Podle nového zákona také vznikne úřad na úrovni ministerstva, který bude pověřen přípravami, výstavbou a přemístěním vládních budov v roce 2024. Prezident Indonéské republiky zde už hodlá oslavit 79. výročí republiky a završit tak svůj druhý a poslední mandát. Přesun dalších institucí do nového hlavního města a jeho dostavba včetně občanské infrastruktury mají být dokončeny během 15 až 20 let. Projekt Smart City bude financován jen přibližně z 20 procent indonéskými státními prostředky, kromě toho se počítá se soukromými investicemi i projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru. To při celkové hodnotě nákladů na výstavbu, která se odhaduje na více než 33 miliardy amerických dolarů, představuje významnou investiční i dodavatelskou příležitost.

KDO NAHRADÍ JAPONSKÉHO INVESTORA?

Indonésie nyní hledá pro multimiliardový projekt nové investory. Účasti na výstavbě Nusantary se totiž vzdala japonská banka Softbank, která původně plánovala investovat až 40 miliard dolarů. K odchodu Softbank podle všeho přispěl propad akcií firem, které měla banka ve svém portfoliu – společnosti Didi, která je čínskou obdobou Uberu, a americké coworkingové společnosti WeWork. Hlavní příčinou odchodu japonského investora pak byla nejspíše délka návratnosti masivní investice do nového hlavní města.

Hledat nové investory v roce 2022 je ale složité. Světová ekonomika se stále ještě vypořádává s dopady covidové pandemie, čelí rostoucím cenám komodit a nyní také důsledkům rusko-ukrajinského válečného konfliktu. Indonéské ministerstvo pro investice se prozatím obrací směrem k Arabskému poloostrovu – k Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům. Emiráty již přislíbily finanční injekci ve prospěch Indonéského investičního fondu a hodlají k realizaci části developerských projektů přizvat také čínské partnery. Prezidentovi Jokowimu se tak mohou vyplatit jeho cesty do zahraničí, které byly spojené právě s hledáním investorů.

Nejistota ohledně lákání investorů ale přetrvává. V horším případě bude třeba navýšit investorský podíl indonéského státu, který se může buď více zadlužit, nebo zvýšit své příjmy díky vysokým cenám komodit. Technickou pomoc již přislíbila Asijská rozvojová banka.

Projekt města Nusantara je spojen také s dohady ohledně střetu zájmů indonéských činitelů nebo bezpečnostními obavami, které jsou popsány v širší verzi tohoto článku na webu Velvyslanectví ČR v Jakartě.

Jednotlivé projekty výstavby nového města na území o rozloze 256 000 hektarů se budou realizovat v rámci jednotlivých bloků (zdravotnický, školský, neziskový, volnočasový blok atd.). Pro představu o velikosti projektu lze uvést, že kapacity pouze vládních budov v první fázi projektu 2022-2024 musí uspokojit 1,5 milionů indonéských státních úředníků. V dalších fázích do roku 2045 pak půjde zejména o zajištění fungování ekonomicko-finančního klastru. Představení projektu města, které má být symbolem transformace Indonésie, lze zhlédnout na webu Národní strategické oblasti IBK. Pro případnou nabídku klastrového řešení pak lze uspořádat podnikatelskou misi ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Jakartě.

Alena Štojdlová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Jakartě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět