INDICKÝ VESMÍRNÝ SEKTOR ROSTE. ŠANCI MAJÍ I ČESKÉ FIRMY

Indický kosmický průmysl je na vzestupu. Očekává se, že jeho objem do roku 2025 dosáhne 13 miliard USD a do roku 2030 bude Indie pokrývat 10 % celosvětového kosmického sektoru. Požadavky po technologiích a produktech, mezi něž patří zejména výroba družic a podpůrných pozemních či nosných zařízení, představují příležitosti pro české společnosti. Mohly se o tom přesvědčit během incomingové mise indických firem do ČR.

Ilustrační foto Shutterstock

Akci zorganizovalo české velvyslanectví v Dillí ve spolupráci s Indickou agenturou pro vesmír (Indian Space Research Organisation – ISRO) v rámci projektů vědecké a ekonomické diplomacie (PROPED). Zúčastnili se jí indičtí zástupci vesmírného průmyslu a partnerem na české straně bylo ministerstvo dopravy, které je koordinátorem kosmických aktivit v ČR. Vedoucím mise byl Tushar M Phadnis z ISRO, spolu s ním přijel i Pushpak Prakash, honorární konzul se sídlem v Bangalore, který intenzivně pracuje na prohlubování česko-indických obchodních vztahů. Indickou delegaci tvořili také zástupci z prosperujících společností, například Pushpak, Mech N Tech Engineers, SLN Technologies, EC Blades and Tools, BeS Space Private Limited, Kepler Aerospace, blue eye a další.

Projekt měl formu incomingové mise s prezentacemi firem, oborným seminářem, návštěvami soukromých a veřejných subjektů a institucí. Účastníci projektu na české straně byli z řad kosmického průmyslu a výzkumných pracovišť zabývajících se kosmickými aktivitami, včetně členů České vesmírné asociace. Zástupci indických firem přijeli do Česka, aby se dozvěděli o vesmírném sektoru a prodiskutovali příležitosti pro budoucí spolupráci. Tuto možnost jim nabídl čtyřdenní program, který probíhal v Praze a Brně. Důležitým bodem byl Czech-India Space Day, který se odehrával na ministerstvu dopravy. V rámci programu proběhla řada prezentací a B2B schůzek. Zájem vzbudilo jednání s českými společnostmi, mezi nimiž se objevily například G.LElectronics, SAB Aerospace, BD Sensors, 5M, SpaceKnow, Advacam a další. Honorární konzul Prakash firmám nabídl možnost fungování v českém inkubátoru v Bangalore, což by vstup na indický trh firmám zjednodušilo.

Bangalore: indické Silicon Valley

Bangalore, hlavní město indického státu Karnataka, je třetí největší město v Indii a díky svému ekosystému koncentruje velké množství technologických firem. Bangalore je často nazýváno Silicon Valley Indie. Společnosti reprezentují automobilový a letecký průmysl, včetně vesmírných technologií, ICT a dalších. Tato koncentrace průmyslu představuje velký potenciál a příležitosti pro české firmy i z oblasti vesmírného sektoru. V posledních letech přijala vláda tohoto státu celou řadu opatření na podporu investorů, což má za cíl přilákat do země investice v hodnotě asi 5,5 mld USD. České firmy by mohly této politiky využít pro potenciální spolupráci s firmami ze státu Karnakata.

Eva Kopecká, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Dillí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět