I textil může být „smart“. České firmy hledaly kontakty v Sasku

Výroba technického textilu je na vzestupu, roste obchodní obrat spojený s produkcí textilních vláken a velmi rychle postupuje také experimentální vývoj v oboru. Na konferenci v saském Chemnitz, která platí za jedno z evropských center textilního průmyslu, se o tom přesvědčila i řada českých firem.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pro firmy zapojené do řetězce výroby technického textilu je mimořádně důležité sledovat aktuální trendy a monitorovat směr, kterým se bude do budoucna ubírat poptávka zákazníků. Česko patří ve vývoji a výrobě technického textilu k evropské špičce, čemuž napomáhá mimo jiné zájem českých firem o celosvětové trendy a schopnost nasadit je do svých provozů.

Mezi špičkové akce v oboru textilní techniky patří i konference Chemnitzer Textiltechnik Tagung, která proběhla koncem letošního září v Saské Kamenici. Jejím cílem bylo propojit výzkumné experty z oblastí strojírenství a textilního průmyslu s textilními firmami, které mají zájem o využití inovačních postupů ve svých výrobních procesech. Konference, v jejímž úvodu vystoupil výkonný ředitel Asociace textilního-oděvního-kožodělného průmyslu Jiří Česal, vyvolala velký zájem publika, zúčastnilo se jí více než 70 hostů z oboru. V rámci konference se uskutečnil rovněž Projekt ekonomické diplomacie MZV ČR, jenž umožnil propojení českých firem a vědeckotechnologických institucí s jejich německými protějšky.

Udržitelnost i digitalizace

Sympozium se věnovalo zejména čtyřem klíčovým oblastem – udržitelným výrobním postupům, textilním technologiím pro lehké stavební konstrukce, digitalizaci textilní produkce a tzv. speed science. Pozornost byla věnována také kompozitním materiálům v technickém textilu. Koncept workshopů a přednášek plynule střídal témata z oblastí výzkumu s konkrétním výrobním uplatněním, vystupující z řad významných vědeckých institutů střídali zástupci byznysu. 

Zástupci ČR i Německa konstatovali velmi podobný aktuální vývoj odvětví technického textilu v obou zemích, kdy strmý nárůst energií staví mnohé firmy nad existenční propast. Shodli se zejména na potřebě nehledat své obchodní partnery na jiných kontinentech, ale ideálně „jen“ na druhé straně hranice. Česko i Sasko si mají v této oblasti co nabídnout.

Lenka Konšelová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát ČR v Drážďanech

FOTOGALERIE

 

Konferenci Chemnitzer Textiltechnik Tagung hostila Saská Kamenice, tradiční centrum textilního průmyslu. Foto> Generální konzulát ČR v Drážďanech

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět