GRUZIE PRIVATIZUJE LÁZNĚ CKALTUBO. PLÁNUJE OBNOVIT JEJICH SLÁVU.   

Ckaltubo bývalo proslulým a oblíbeným lázeňským rezortem v západní Gruzii. Tamní sanatoria ale již léta chátrají a gruzínská vláda se proto rozhodla prodat je v aukci zahraničním investorům, kteří by lázním vdechli nový život.

Lázeňský komplex Ckaltubo býval vyhlášeným místem, teď se ale rozpadá. Foto Shutterstock

Ckaltubo bývalo díky velmi příznivému vlhkému subtropickému klimatu a výborné poloze, která zaručuje ochranu před studenými větry z Velkého Kavkazu, vyhledávaným cílem sovětské smetánky. Lázně prosluly svými uhličitými minerálními prameny s obsahem radonu, jejichž přirozená teplota se pohybuje mezi 33 a 35 °C.  Vyhlášení samostatnosti Gruzie znamenalo pro toto malebné lázeňské město ztrátu tradiční ruské klientely a zavření většiny velkolepých lázeňských domů. Od přelomu století byla většina lázeňských budov využívána jako dočasné útočiště pro vnitřně vysídlené osoby z Abcházie a docházelo k postupnému chátrání budov.

Gruzínská vláda vybudovala pro většinu z nich nové byty a rozhodla se vdechnout Ckaltubu nový život. Letos v červenci spustila investiční projekt, který v rámci koncepčního plánu obnovy a rozvoje letoviska zajišťuje prodej 14 sanatorií investorům v privatizačních aukcích. V první vlně aukcí byly prodány dva ze čtrnácti objektů, mezi něž patří pět hotelů prémiové kategorie, pět hotelů střední kategorie a čtyři různé typy ubytovacích zařízení v celkové hodnotě přes 50 mil. lari (17,8 mil. eur). Vláda předpokládá, že v následujících letech soukromí investoři do lázní investují až 500 mil. lari (178 mil. eur). Stát se zavázal investovat do vybudování infrastruktury města, aby proměnil Ckaltubo v lázeňské centrum mezinárodní úrovně.

Pomoci má blízkost letiště

Projekt počítá s vytvořením unikátního, moderního lázeňského rezortu, který díky své strategické poloze pouhých 7 km od mezinárodního letiště v Kutaisi přiláká širokou zahraniční klientelu i místní turisty. V současnosti v lázních již funguje několik lázeňských domů, které nabízí radonové koupele a zábaly, podvodní masáže, klasické léčebné masáže a další procedury vhodné pro léčbu onemocnění pohybového aparátu, onemocnění kardiovaskulárního systému, kožní a endokrinologická onemocnění, gynekologické poruchy, poruchy látkové výměny atd. Radon prokazatelně zvyšuje obranné funkce organismu, posiluje imunitní systém, aktivuje krevní oběh, reguluje krevní tlak, podporuje obnovu a regeneraci buněk po ranách a popáleninách a má analgetické a protizánětlivé účinky.Malebné městečko Ckaltubo, jehož opuštěné budovy v posledních letech spíše než lázeňské hosty lákaly milovníky prozkoumávání opuštěných a zchátralých staveb, si zaslouží vdechnout druhý život.

Jana Gašparíková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět