GRUZIE OPĚT HLEDÁ INVESTORY PRO IKONICKOU STAVBU „DŽBÁNŮ“ V TBILISI

Národní agentura státního majetku spadající pod Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje Gruzie v rámci projektu „100 investičních nabídek pro podnikání“ opět plánuje prodat budovu v Rike Parku v hlavním městě Tbilisi známou jako „Rike Jugs“.

Tbiliské „Džbány“. Foto: Georgia Today

Počáteční cena objektu tentokrát činí 71,25 milionů gruzínských lari (cca 22 milionů USD). Investor musí podle podmínek aukce zajistit spuštění polyfunkčního komplexu, do kterého bude muset investovat minimálně 10 milionů lari (cca 3 miliony USD). Důraz bude kladen na vhodné komerční využití budovy.

„Džbány” byly vybudovány za éry bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho v roce 2012 a stát do výstavby investoval 75 milionů lari (cca 23 milionů USD). Podle autora projektu, světově proslulého italského architekta Massimiliana Fucsase, mělo být v budově představující převrácené džbány umístěno divadlo a výstavní síň. Poté, co se v roce 2012 dostal k moci Gruzínský sen, byly práce na objektu zastaveny a tato tbiliská ikonická stavba je dodnes nefunkční. Jako důvod současná vládnoucí strana uvádí nesouhlas s ambiciózním experimentem integrace moderní architektury do historického centra města. Přesto se v roce 2016 stavba dostala do první desítky nejlepších kulturních center v Evropě.

Úplný seznam státního majetku určeného k privatizaci v rámci projektu „100 investičních nabídek pro podnikání“ je umístěn na webových stránkách Národní agentury pro státní majetek. Seznam objektů zahrnuje majetek, který je ve vlastnictví města Tbilisi a různých regionů Gruzie, jako jsou průmyslová zařízení, sklady a farmy, zdravotnická zařízení, sportovní infrastruktura, hotely atd. Další možnosti lze najít v publikaci „Investiční příležitosti 2020“ sestavené vládní agenturou „Enterprise Georgia“.

Jana Gašparíková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět