GRUZIE CHYSTÁ NOVOU VLNU PRIVATIZACE

Gruzínská vláda se chystá spustit projekt privatizace přibližně 100 malých a středních podniků. Tato privatizace má probíhat transparentně a bez velké byrokracie – formou elektronické aukce.

Největším českým investorem v Gruzii je provozovatel vodních elektráren ENERGO-PRO. Na snímku vodní elektrárna Ladjanuri. Foto: ENERGO-PRO

Ekonomika Gruzie roste v posledních letech každoročně přibližně 4procentním tempem. Gruzínská vláda přesto hledá nové zdroje financí a zároveň nové možnosti efektivnějšího rozvoje ekonomiky. Zaměřila se proto na řadu státních podniků, které hospodaří s rozdílnými výsledky a jejichž potenciál není ve státních rukách plně využit.

Ministerstvo ekonomiky a udržitelného rozvoje uvádí, že celková hodnota privatizované stovky podniků má přesáhnout 100 milionů gruzínských lari, což je v přepočtu zhruba 800 milionů korun. Velké strategické podniky jako železnice či elektrárny zatím privatizovány nebudou.

Vyhlášení privatizací jednotlivých podniků začne na přelomu listopadu a prosince a bude probíhat formou elektronické aukce. Všechny informace by měly být soustředěny zde.

Špatné vzpomínky na 90. léta

Gruzínská vláda zdůrazňuje, že všechny jednotlivé aukce budou transparentní a nebyrokratické. Tento záměr vlády je odpovědí na kritiku opozice. Většina Gruzínů má totiž špatné vzpomínky na raná devadesátá léta minulého století, kdy byly velké podniky privatizovány chaoticky a poté většinou vytunelovány. To také vedlo ke ztrátě desetitisíců pracovních míst a k zániku celých velkých podniků.

Příležitosti pro české firmy

Nová vlna gruzínské privatizace bude představovat (v závislosti na konkrétních oborech) velkou příležitost pro české firmy. Česko se tradičně řadí mezi země s největším objemem investic v Gruzii. Podle údajů z roku 2018 byla Česká republika šestým největším zahraničním investorem. Většina českých investic směřovala do energetiky a turistického sektoru.

JIŘÍ PRECLÍK, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět