Gruzie chce být finančním hubem. Láká na mezinárodní centra

Gruzínská vláda chce vybudovat dvě zvláštní mezinárodní finanční centra, která by měla pomoci přilákat investice, vytvořit nová pracovní místa a vytvořit z Gruzie regionální finanční uzel. Země láká na strategickou polohu i výhodné časové pásmo pro obchodování.

Ilustrační foto

První centrum by mělo vzniknout v černomořském letovisku Gonio v Adžarské autonomní republice a druhé v hlavním městě Tbilisi na břehu Tbiliského moře. Obě centra se budou rozprostírat na ploše 110 hektarů. Obě lokace jsou v blízkosti velkých měst s mezinárodními letišti (Tbilisi a Batumi) a disponují dostatkem prostoru pro vytvoření samostatného kompaktního areálu.

V centrech bude platit angloamerické právo, pro jehož částečné zavedení na území Gruzie jsou potřeba specifické legislativní změny. Proto je do konzultačního procesu zapojena mezinárodní finanční skupina Rothschild & Co. Gruzínská vláda má zájem přilákat především silné mezinárodní finanční společnosti a počítá se zavedením zvláštních podmínek pro jejich aktivity (obchodování s komoditami, makléřské operace a podobně). Tak jako ve zvláštních průmyslových zónách, které jsou v současnosti v Gruzii již čtyři, budou zvláštní finanční centra nabízet různé finanční pobídky (osvobození od cel a tarifů), příznivé podmínky pro vyřizování povolení, licencí a pro zaměstnávání nebo zefektivnění a zjednodušení administrativních procesů.

Inspirace v arabských zemích

Vytvořením moderních finančních center nejnovější generace chce Gruzie následovat úspěšná mezinárodní finanční centra na Blízkém východě, v Dubaji a Abú Dhabí.

Mezi výhody Gruzie ve srovnání s jinými zeměmi patří strategická poloha a časové pásmo, díky němuž je možné fungovat na asijských i evropských finančních trzích, což je u tohoto typu činnosti důležité. Díky realizovaným reformám je Gruzie v posledních letech makroekonomicky i politicky stabilní zemí se západně orientovaným obchodním modelem. Výhodou jsou také nižší náklady na bydlení a podnikání ve veřejných službách.

Výstavba nových center není příležitostí jen pro silné zahraniční finanční skupiny, které do nich přenesou své aktivity, ale také pro místní gruzínské společnosti a jejich zahraniční partnery. Českým firmám se nabízí možnost uplatnění již ve fázi architektonické přípravy center, jejich výstavby a konečného vybavování kancelářských či rezidenčních prostor kvalitním zařízením.

Jana Gašparíková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

Irakli Svanidze, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Tbilisi

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět