FRANCIE ZAČALA OŽIVOVAT EKONOMIKU

Ekonomická činnost ve Francii postupně nabírá na tempu. První fáze postupného rozvolňování zákazu vycházení začala 11. května, k tomuto datu obnovovala svou činnost také velká část podniků.

Ilustrační foto: Shutterstock

Francie je rozdělena na červené a zelené oblasti. V červených oblastech je první fáze uvolňování pomalejší než ve zbytku Francie. Podmínkou restartu firem bylo dodržovaní přísných nařízeni. Za tímto účelem byl vydán návod pro společnosti s cílem chránit zdraví a zajistit bezpečnosti zaměstnanců.

Mezi nová nařízení patří například povinnost dodržovat stanovené fyzické vzdálenosti mezi zaměstnanci, maximální celkový počet přítomných pracovníků na jeden metr čtvereční, zavedení klouzavé pracovní doby, aby se lidé na pracovišti potkávali co nejméně, poskytnutí základních ochranných prostředků atd.

Otevřela se většina menších a středních prodejen, ale i velké obchodní domy. Restaurace, bary a kavárny zůstaly i nadále zavřeny. Francouzská vláda vyzvala firmy a zaměstnance k pokračovaní práce na dálku v případech, kdy je to alespoň trochu možné.

Cestování v rámci kontinentální Francie je omezeno na domovský departement, či na 100 km od obvyklého bydliště.

Situace ohledně kamionové přepravy na hranicích Francie je stále bez větších změn. Řidiči musí mít ve vozidle i nadále kromě osvědčení pro profesionály také vyplněný formulář upřesňující cíl cesty. Odkazy na formuláře v anglické a francouzské verzi jsou aktualizované na stránkách francouzského ministerstva vnitra.

Druhá celostátní fáze uvolňování je plánována na 2. června. 

Podrobné informace týkající se nových opatření jsou zveřejněny na webových stránkách francouzské vlády

 Adriana Rocher, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Paříži

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět