Francie obhájila evropské prvenství v objemu zahraničních investic

Francie se již druhým rokem po sobě umístila na první příčce mezi evropskými státy v objemu získaných zahraničních investic. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila francouzská agentura na podporu exportu a investic Business France ve spolupráci s ministerstvem hospodářství a financí.

Ilustrační foto: Shutterstock

Francie přilákala i v roce 2020, stejně jako v roce předchozím, největší objem zahraničních investic ze všech evropských zemí. V žebříčku společnosti EY získala Francie na evropském poli celkem 17,7 % všech investičních projektů, těsně následována Velkou Británií (17,5 %) a Německem (16,7 %). Toto prvenství je důkazem důvěry zahraničních investorů, kteří neváhají do Francie umístit své výrobní, výzkumné nebo technologické investiční projekty.

Francie nabízí díky své zeměpisné poloze a kvalitě infrastruktury přímý přístup na hlavní trhy evropského kontinentu. K investiční atraktivitě Francie přispívá také příznivá hospodářská politika současné administrativy, která od začátku svého funkčního období usiluje o zatraktivnění země pro zahraniční investory a deklaruje podporu soukromým firmám ve snaze o zvýšení francouzské konkurenceschopnosti v oblasti fiskální politiky a nákladů práce.

Nové projekty za 4 miliardy eur

U příležitosti mezinárodního business summitu Choose France pořádaného Elysejským palácem, na který jsou tradičně zváni významní nadnárodní investoři, oznámil prezident Emmanuel Macron letos v lednu 21 nových zahraničních investičních projektů ve Francii ve výši více než 4 miliardy eur. V zemi mají vytvořit více než 10 tisíc přímých pracovních míst. Polovinu z těchto zahraničních investic tvoří průmyslové projekty a další polovina je zaměřena na města s méně než 20 tisíci obyvateli a mají přinést oživení a pracovní příležitosti do francouzských regionů. Veřejná podpora poskytovaná na získání těchto investic se obvykle pohybuje mezi 5 a 10 % jejich výše.

V posledních letech došlo ve Francii k přijetí řady opatření ve prospěch soukromých firem, na podporu reindustrializace země a jejího zatraktivnění pro zahraniční investory. Mezi nejvýznamnější kroky patří bezesporu snížení daně z příjmu právnických osob s jednou z nejvyšších sazeb na světě (z 33 % v roce 2017 na 25 % v roce 2022) nebo snížení daně z výroby. Daňové prostředí je po zreformování jednodušší a díky posílení výhod na výzkumné činnosti firem a snížení daní nabízí podnikům bezpečný a čitelný právní rámec.

Hospodářská politika, přijaté reformy a podpora investic jsou podle francouzského prezidenta hlavními důvody úspěšné ekonomické atraktivity Francie, což potvrzuje získání 5 300 zahraničních investičních projektů a pro Francouze 140 tisíc zachovaných nebo vytvořených pracovních míst v období 2017-2020.

Plán obnovy počítá s evropskými partnery

Daňové reformy ve prospěch soukromých společností, veřejná podpora zahraničních investorů a plánované investice francouzského plánu obnovy představují příležitost i pro potenciální české investory. Řada projektů investičního plánu se bude vzhledem ke svému strategickému charakteru a významu realizovat ve spolupráci se zahraničními, zejména evropskými partnery, a představuje tak příležitosti i pro české technologické a inovativní firmy a výzkumné instituce.

Zuzana Gamrotová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Paříži

Irena Blanchon, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Paříži

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět