Fotbal hýbe byznysem: Maroko se chystá na Africký pohár i světový šampionát

Fotbal je sjednocujícím a mimořádně populárním sportem na africkém kontinentu i mimo něj. A Maroko chce díky fotbalu rozhýbat svou ekonomiku. Letos země hostí Africký pohár národů a v roce 2030 se chystá na spolupořádání Mistrovství světa. Obě špičkové akce přinesou řadu příležitostí v infrastrukturních a stavebních projektech.

Ilustrační foto iStock

Již účast v semifinále na MS v roce 2022 v Kataru v Maroku vyvolala obrovskou vlnu národní hrdosti, panafrické a arabské solidarity a zemi zviditelnila na mezinárodní scéně. Loni Maroko podepsalo dohodu s Mezinárodní federací fotbalových asociací (FIFA) o otevření regionální kanceláře v Rabatu, která se stane prvním sídlem FIFA v Africe.

Teď se Maroko připravuje na pořádání prosincového Afrického poháru národů a spolupořádání Mistrovství světa ve fotbale v roce 2030 se Španělskem a Portugalskem. Světový šampionát v Maroku představuje historickou premiéru pro africký kontinent a dokazuje schopnost země realizovat mezinárodní projekty velkého rozsahu. Maroko bude hostit 30 zápasů v šesti velkých městech: Casablanca, Rabat, Tanger, Marrákeš, Agadir a Fès.

Miliardy eur na fotbalový sen

Maroko pro svůj fotbalový sen mobilizovalo rozpočet ve výši 5 mld. eur. Projekt na nejvyšší úrovni řídí Fauzi Lekjaa, delegovaný ministr pro státní rozpočet a zároveň prezident Marocké královské fotbalové federace. Paralelně vede Národní řídicí výbor pro Mistrovství světa 2030, který sdružuje několik marockých ministerstev, státních podniků a soukromých aktérů.

V oblasti sportovní infrastruktury chce země proinvestovat přibližně 1,9 mld. eur do renovace šesti stadionů podle standardů FIFA a výstavby zcela nového stadionu “Stade Hassan II” – největšího fotbalového stadionu na světě s kapacitou až 115 tisíc diváků plánovaného v městě Benslimane. Na symbolickém projektu, který spravuje marocká státní společnost Sonarges a technicky řídí Národní agentura pro veřejná zařízení ANEP se již začalo pracovat v roce 2023 pod taktovkou marocké stavební společnosti Société Générale des Travaux du Maroc SGTM. Na další fázi hrubé stavby byl vyhlášen mezinárodní tendr. 

Nové projekty na silnicích i železnici

Po technologické a bezpečnostní stránce nasadí Maroko inteligentní kamerové systémy s technologií rozpoznávání obličeje pro kontrolu přílivu návštěvníků. Společnosti jako Finatech Group a Alomra Group International vybaví tímto systémem několik marockých měst. Mimo sportovního rámce se proměňuje celá země: rozšiřují se dálniční sítě, modernizují se železniční sítě a staví se nové, zejména vysokorychlostních tratě (Kennitra –Marrákeš), rozsáhlé práce jsou plánovány na vlakových nádražích, letištích a ubytovací infrastruktuře především vysokého standardu. Financování projektu je kombinací státního rozpočtu Maroka, investic od Caisse de Dépôt et de Gestion (CDG), partnerství veřejného a soukromého sektoru a příspěvku bankovního sektoru.

V případě zájmu českých podnikatelských svazů, oborových asociací nebo jednotlivých firem je zastupitelský úřad v Rabatu připraven zorganizovat oborovou misi do Maroka včetně setkání s marockými partnery, kteří probíhající přípravy na fotbalové šampionáty již řídí. 

Jana Svobodová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Rabatu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět