FIRMA LINET DAROVALA LŮŽKA PRO HOSPIC V MOLDAVSKU

Česká firma Linet podpořila hospic v Zubresti darem polohovacích postelí v celkové hodnotě více než 35 tisíc eur.

Foto: Velvyslanectví ČR v Kišiněvě

Známý výrobce polohovacích nemocničních lůžek Linet je aktivní také v Moldavsku. Již několik let dodává lůžka do moldavských zdravotnických zařízení, a to jak v rámci české rozvojové spolupráce, tak také prostřednictvím tendrů dalších mezinárodních donorů. České postele je tak možné vidět v mnoha nemocnicích Moldavska, v době pandemie byla lůžka dodána například do nemocnic v Causeni a Calarasi.

PODFINANCOVANÝ HOSPIC

Tentokrát však Linet daruje lůžka ze svých vlastních soukromých prostředků jako humanitární pomoc. Historie vztahů české firmy a moldavského hospice North Carolina Zubresti začala v roce 2015, kdy Linet dodal do hospice prvních 6 lůžek z prostředků české rozvojové spolupráce. Hospic v Zubresti poskytuje paliativní péči 260 klientům z celého Moldavska ročně, mezi klienty patří bohužel i děti, jelikož specializované zařízení pro děti není k dispozici.

Po celou dobu své existence bojuje hospic s nedostatkem finančních prostředků a svůj provoz zajišťuje především díky vysokému nasazení personálu. Poskytování sociálních služeb je však podfinancováno ve všech moldavských regionech a v současné době válečného konfliktu na Ukrajině a probíhající uprchlické krize potřeby extrémně narůstají. Proto se Linet rozhodl pomoci a darovat polohovací lůžka, díky tomuto daru dojde k výraznému zvýšení kvality poskytované paliativní péče.

Linet zajistil také přepravu lůžek do Moldavska. Po vykládce kamionu následovala instalace a nutné zaškolení personálu v používání polohovacích lůžek. Slavnostní předání daru proběhlo za účasti velvyslance České republiky v Moldavsku, firmy Linet, ministryně zdravotnictví a náměstka Ministerstva práce a sociální ochrany Moldavska.

Foto: Velvyslanectví ČR v Kišiněvě

LINET I DALŠÍ ČESKÉ FIRMY

Kromě soukromého daru Linet ještě v tomto roce dodá další postele do moldavských zdravotnických zařízení, část prostředků na jejich nákup vyčlenila i Česká republika. V moldavských nemocnicích je však možné najít výrobky více českých firem, například zdrojové mosty, které sem dodala česká firma MZ Liberec, aktivní je také firma Ego Zlín. Česká republika tak reaguje na urgentní potřeby moldavského zdravotnictví, které nutně potřebuje modernizaci zařízení. Pomoc Moldavsku je aktuální i v souvislosti v probíhající válkou na Ukrajině, která představuje značné bezpečnostní riziko i pro samotné  Moldavsko. Jedním z důsledků války je vlna uprchlíků, kterých je v poměru k počtu obyvatel v Moldavsku nejvíc ze všech přijímacích zemí.

Kateřina Šilhánková, diplomatka, Velvyslanectví ČR v Kišiněvě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět