FIRMA FERRIT DODALA ZÁVĚSNOU LOKOMOTIVU DO MEXIKA

Česká firma Ferrit, která se zabývá výrobou důlních strojů, přes vrcholící pandemii dokončila dodávku pro mexický uhelný důl Santa Barbara. Do dolu v severním státě Coahuila česká firma dodala závěsnou lokomotivu, která je určená k přepravě vlakové soupravy po jednokolejové závěsné dráze v dole.

Foto: Ferrit

Za přítomnosti primátora města Progreso, kde se důl nachází, a místní vlády, byla lokomotiva slavnostně pokřtěna jako Esperanza („Naděje“). S novou moderní technikou vzroste jak produktivita dolu, tak jeho bezpečnost.

Společnost Ferrit ze Starého města u Frýdku-Místku se zaměřuje na komplexní řešení dopravy v dolech, patří mezi světové výrobce systémů závěsné důlní dopravy, závěsných lokomotiv a dalších důlních strojů. Dodaná závěsná lokomotiva je první svého druhu v Mexiku a jejímu uvedení se dostalo v oboru značné pozornosti.

PŘES DESET LET V MEXIKU

Firma Ferrit působí na trzích Latinské Ameriky dlouhodobě, do Mexika dodala první důlní techniku v roce 2009. Po této referenční zakázce, která firmě umožnila vybudovat servisní zázemí, se začala na mexickém trhu etablovat. Aktuální zakázka je výsledkem prezentací pro doly v oblasti známé jako Región Carbonifera (uhelný region), kam chce Ferrit rozšířit svou působnost.

„Technická a obchodní jednání před podpisem smlouvy trvala dlouhé měsíce, navázané vztahy s mexickými partnery nám ale umožnily pokračovat v realizaci zakázky i během pandemie covid-19,“ říká Dalibor Čudek ze společnosti Ferrit. Nyní firmu čeká zajištění pravidelného provozu a servisu dodané lokomotivy. Uvedení do pravidelného provozu se má zúčastnit i český velvyslanec v Mexiku Zdeněk Kubánek. Ten i ostatním českým firmám radí, aby se nezalekly prvotních úskalí: „České výrobky a řešení mají na trzích Latinské Ameriky výborné renomé a velmi mě těší, že i v době pandemie slaví úspěchy. Mexiko je perspektivní trh a se vzrůstající poptávkou po kvalitních produktech s přidanou hodnotou nabízí zajímavé příležitosti pro české firmy.“

TĚŽAŘSKÁ VELMOC

Mexiko se svou dlouhou tradicí těžby nerostných surovin je předním světovým producentem stříbra a dále je v první desítce producentů dalších 16 nerostů. Díky otevření trhu po nástupu neoliberální vlády v počátcích 90. let 20. století se mexický těžební průmysl dočkal zásadní proměny a růstu. Mexiko se stalo jednou z nedůležitějších destinací zahraničních investic do těžebního průmyslu v Latinské Americe i ve světě, přičemž přes 65 % zahraničního kapitálu pochází z Kanady, následované USA.

Těžební a hutní sektor je důležitý i pro státní rozpočet, přispívá 2,5 procenty na HDP země. Sektor zároveň zaměstnává přes 350 000 zaměstnanců a generuje další dva miliony nepřímých pracovních míst. Během pandemie covid-19 patří s ohledem na rostoucí ceny nerostných surovin k méně zasaženým odvětvím.

Zuzana Stiborová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Mexiku

(ve spolupráci se společností Ferrit)

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět