Finsko má novou platformu pro propojení startupů s investory

Finsko koncem srpna spustilo novou online platformu Node, která má propojovat startupy, investory, partnery a mentory. Vznikla jako náhrada za letošní ročník startupového festivalu Slush, který se kvůli koronavirové krizi nekonal. Node nabízí nové příležitosti také českým začínajícím firmám a investorům.

Již na jaře letošního roku bylo rozhodnuto, že se letošní ročník akce Slush, která loni do Helsinek přilákala 25 000 účastníků, více než 3 500 startupů, 2 tisíce investorů a 600 novinářů, přesune do virtuální roviny. Platforma Node má sloužit k vytvoření sítě kontaktů, která má následně pomoci s přístupem k financování, zákazníkům, obchodním partnerům či novým znalostem od firem a expertů z oboru. Lze tu vytvořit osobní profil, posílat přímé zprávy dalším uživatelům, hledat investory, zapojit se do diskuzního fóra či se účastnit online workshopů. Investor si pak může v portfoliu registrovaných startupů najít perspektivní firmu či dílčí startupový projekt. Součástí Node jsou také měsíční akce pro komunitu v podobě mentoringu či workshopů pro investory a další účastníky.

Do Node se lze zapojit jakožto startup, investor, business angel či jako partnerský ekosystém. Pilotní fáze projektu začíná 9. září a má trvat do konce roku 2020. V případě registrace do 8. září si lze zajistit členství pro celý letošní podzim za o cenu se slevou 30 % pro startupy (59 eur) a investory (219 eur) a o 40 % výhodnější pro investory typu business angel (169 eur) či tvůrce tzv. startupových ekosystémů (219 eur). Žádost o členství je potřeba vyplnit na webu „Node by Slush„.

Jednotlivé žádosti jsou posuzovány případ od případu, a to tak, aby byli členové komunity navzájem relevantní (členství v Node tedy není nárokové).

Kontakty i zákazníci

České startupy i investoři mohou prostřednictvím platformy Node získat přístup k relevantním kontaktům pro rozvoj svého podnikání či investic. Velmi jednoduchým způsobem (a ve srovnání s předchozími „fyzickými“ ročníky Slush i mnohem levněji) se mají šanci stát plnohodnotnou součástí unikátní komunity s mimořádným potenciálem do budoucna. Kromě rozvoje obchodních a investičních vazeb je placené členství v platformě určeno i pro získání nových zákazníků. Členství pro startupové ekosystémy je pak určeno pro ty, kteří pracují se začínajícími firmami například ve veřejných institucích zaměřených na rozvoj inovací či v oblasti alokace rizikového kapitálu, jako jsou inovační akcelerátory a inkubátory. Nespornou výhodou nové platformy je také možnost personifikace a optimalizace, díky níž jsou účastníkům nabízený akce, workshopy či mentoring podle jejich specifického profilu a preferencí.

Michaela Mostýnová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Helsinkách

Daniel Horák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět