Finance, poradenství i úlevy. Katar spustil podporu pro startupy

Zahraniční technologické a inovativní startupy mohou začít nebo rozšířit své operace v Kataru s pomocí kapitálového financování z programu Katarské rozvojové banky. Program je součástí širších aktivit katarských institucí, které by měly urychlit vývoj nových technologií a jejich zavádění do tamní ekonomiky.

Ilustrační foto Shutterstock

Zahraniční technologické startupy mají nově přístup k financování prostřednictvím Startup-Qatar-Investment-Program, který spravuje Katarská rozvojová banka (Qatar Development Bank). Program nabízí financování ve výši až 500 000 USD (1,8 mil. katarských rijálů, QAR) pro začínající podniky, které se chtějí registrovat v Kataru, a až 5 mil. USD (18 mil. QAR) pro zavedené globální startupy, které chtějí na katarském trhu rozšířit své působení.

Investiční program je speciálně navržen tak, aby do Kataru přilákal mladé společnosti zaměřené na inovativní podnikatelské nápady, schopné řešit existující výzvy a uspokojit potřeby tamního trhu. Program se zaměřuje na podporu firem založených na znalostech, které vykazují potenciál pro udržitelný růst a mohly by přidat hodnotu a přispět k rozvoji katarské ekonomiky. Jeho cílem je urychlit vývoj a využití technologií v katarském vzdělávacím, finančním, sportovním, zemědělském, zdravotnickém a realitním sektoru a podpořit růst napříč odvětvími, jako je umělá inteligence, strojové učení, internet věcí a velká data. Program nabízí širokou škálu facilitační podpory, která umožňuje startupům vstoupit na nové trhy a zároveň poskytuje specializovaná školení a technické poradenství.

Lákat má i nová platforma

Přilákání talentů z různých oblastí podnikání má podpořit i nově spuštěná online platforma Start Up Qatar katarské agentury Invest Qatar. Platforma je pro zájemce o podnikání v Kataru komplexním zdrojem informací o možnostech financování, inkubačních programech a vládních grantech, nabízí podpůrné služby při zakládání firmy včetně možností úlevy od daní a poplatků. Důležitá jsou i upozornění na networkingové akce jakým byl například nedávný Web Summit. Na konci letošního února se sešlo v katarském Dauha s potenciálními investory více než 10 tisíc společností z celého světa. Zastoupeny zde byly i katarské instituce, u kterých se zahraniční společnosti mohou registrovat (Ministerstvo obchodu a průmyslu, Qatar Financial Center, Qatar Free Zones Authority, Qatar Science and Technology Park). Pro velký zájem je již nyní otevřená předregistrace na příští ročník Web Summitu, který nabízí firmám možnost osobního setkání s budoucími partnery, které je v regionu Perského zálivu důležitou podmínkou úspěšného podnikání.

Simona Drahoňovská, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Dauhá

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět