FILIPÍNY SPUSTILY DALŠÍ FÁZI MODERNIZACE ARMÁDY

Pod tíhou měnící se geopolitické situace Filipíny urychlují modernizaci ozbrojených sil. Akvizice v příštích pěti letech by měly přesáhnout částku 9 miliard USD. České firmy budou moci sondovat šance na zapojení do armádních tendrů mimo jiné také na manilském obranném veletrhu ADAS, který proběhne příští rok.  

Ilustrační foto: Shutterstock

Program modernizace filipínských ozbrojených sil je rozdělen do tří pětiletých horizontů. Snaha o výraznější modernizaci filipínských ozbrojených sil se ovšem potýkala s rozpočtovými omezeními. Ministerstvo národní obrany přiznává, že v případě Horizontu 1, který probíhal v letech 2013 až 2018, se povedlo zajistit financování jenom pro 10 % plánovaných akvizic. Úspěšnější byl Horizont 2 (2018 až 2022), kde se povedlo realizovat více než 50 % plánovaných projektů. Zapojily se do něj i české firmy z pozice dodavatelů či subdodavatelů. Zmínit lze například izraelský protiletadlový systém Spyder, který byl instalován na podvozky nákladních automobilů Tatra.

Horizont 3 počítá s akvizicemi v celkové výši 500 miliard pesos (9 miliard USD) v příštích pěti letech. V reakci na střety mezi Čínou a Filipínami v posledních měsících Manila nyní urychluje své akviziční plány. V rámci projednávání státního rozpočtu pro příští rok senátoři vyjádřili podporu dodatečnému navýšení rozpočtu na akvizice související s operacemi v Jihočínském moři. Zákonodárci schválili dodatečných 45 miliard pesos (810 milionů USD) a celkový rozpočet Ministerstva národní obrany by měl přesáhnout 232 miliard pesos (4,2 miliardy USD).

Seznam konkrétních akvizic, které mají být pořízeny v rámci Horizontu 3, podléhá utajení, ale ze zveřejněných informací vyplývá, že zahrnuje například pořízení víceúčelových bojových letounů, radarů, dalších dvou fregat třídy Jose Rizal, vrtulníků a první flotily ponorek v zemi. Proslýchá se také, že plány obsahují i získání dalších protilodních nadzvukových střel BrahMos a lehkých raketometů HIMARS pro obranu pobřeží.

Podle údajů Českého statistického úřadu se za prvních devět měsíců letošního roku vyvezly na Filipíny zbraně a střelivo v hodnotě vyšší než 113 milionů korun, což představuje třetí největší položku českého exportu do této asijské země. Za úspěchem stojí zejména vývoz pistolí a revolverů, přičemž v rámci této kategorie zboží jsou Filipíny největším odbytištěm českých zbrojařů v regionu ASEAN.

České firmy budou mít příležitost prezentovat svou nabídku na největším filipínském obranném veletrhu Asian Defense & Security (ADAS 2024), který se uskuteční od 25. do 27. září 2024 v Manile. Česko má na obranném bienále tradičně silné zastoupení podpořené programy podpory ekonomické diplomacie (PROPED). Nejinak by tomu mělo být i v příštím roce. Zájemci z řad českých firem se mohou s dotazy ohledně účasti na veletrhu ADAS obracet na Obchodní úsek Velvyslanectví ČR v Manile (commerce_manila@mzv.cz), případně mohou kontaktovat Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (info@aobp.cz).

Maroš Guoth, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět