FILIPÍNY SE SNAŽÍ UDRŽET EKONOMIKU V CHODU

I přesto, že světem nadále zmítá pandemie COVID 19 a světový obchod čelí jedné z největších krizí novodobé historie, filipínské úřady drží dovozní restrikce na minimu. Snaží se zachovat kontinuální dodávky základního zboží a nutné služby.

Ilustrační foto: Shutterstock​

Země sice vzhledem k opatřením Ministerstva obchodu a průmyslu Filipín zaznamenala rapidní omezení hospodářské činnosti, ale zdá se, že se vláda snaží naslouchat firmám, které vyžadují co nejméně restrikcí v oblasti pohybu zboží a služeb.

Na základě memoranda, které vydalo ministerstvo, platí zákaz činnosti pro firmy s výjimkou podniků, které poskytují základní a kritické služby (například voda, elektřina, internet, telekomunikace, plyn, sběr odpadu a pohřební služby) či firem, jež se podílejí na výrobě či zpracování základních potřeb (například potravin a léků). V neposlední řadě memorandum pamatuje na operace kapitálových trhů, umožnuje zkrácené obchodní hodiny pro filipínskou burzu. Co se týče podniků typu „Business Process Outsourcing“, tedy call center (téměř 15 % HDP), jejich provoz je povolen za předpokladu, že je zaměstnancům poskytováno ubytování, kyvadlová doprava zaměstnavatelem či práce z domova.

Memorandum zároveň vyhrazuje speciální jízdní pruhy pro dodavatele nutného zboží. Touto výjimkou se inspirovalo také ministerstvo financí, jež spravuje Celní úřad Filipín, který zrušil sedmidenní lhůtu pro podání prohlášení o zboží. Úřad tak povolil prodloužení podání o dalších patnáct dnů nad zákonnou lhůtu s opcí na prodloužení o dalších patnáct dní v odůvodněních a vyžádaných případech.

NÁKLADNÍ DOPRAVA FUNGUJE

Filipínská správa přístavů také upřesnila, že veškeré přístavy v zemí zůstávají funkční a pozastavují vydávaní povolení k odebrání nákladu (Cargo entry withdrawal permit-CEWP). Pro odebrání či vývoz zboží tak postačí existující přepravní dokumentace, jež poslouží jako vstupní a výstupní doklady pro inspekci ze strany státních orgánů. Filipínské aerolinky přislíbily, že budou pokračovat jak ve vnitrostátní, tak i mezinárodní nákladní dopravě.

Klíčové resorty také uznaly nevyhnutelné potíže s logistickou infrastrukturou v důsledku rozšířené karantény (Enhanced Community Quarantine) na celý ostrov Luzon (včetně hlavního města Manily) od 17. března do 13. dubna 2020.

Bohužel i přes řadu výjimek, deklarací a úzkou koordinaci národní vlády, policie a místní samosprávy jsou známé případy, kdy nebyl umožněn průjezd zboží přes kontrolní body, které jsou v rámci karantény postaveny po celých Filipínách.

Benjamin Žiga, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět