Filipíny modernizují armádu, šanci mají i Češi

Filipínská armáda čelí několika zásadním vnitřním i vnějším bezpečnostním hrozbám, přesto je považovaná za jednu z nejhůře vybavených v celé Asii. Vláda proto prosazuje postupnou modernizaci vojska, v níž mají šanci uspět také české firmy.

Ilustrační foto Shutterstock

Revidovaný program modernizace je rozdělen do tří etap, jejichž realizace byla zahájena již v roce 2012. Ministerstvo národní obrany již podepsalo kontrakty na vojenské vybavení v podobě korvet, fregat, ponorek, vrtulníků, stíhacích letounů, střelných zbraní a tanků. Filipíny nicméně dlouhodobě poukazují na nutnost nákupu a implementace dalších programů do roku 2028.

Filipínské ministerstvo obrany v současné době realizuje takzvaný druhý horizont revidovaného programu modernizace s odsouhlaseným rozpočtem 300 miliard filipínských peso (asi 140 mld. Kč).  Nicméně od roku 2018 bylo ministerstvu přiděleno pouhých 108 miliard pes. Prohlubující se rozpočtový deficit Filipín společně se složitým procesem veřejných zakázek vede ke zpomalení implementace projektů z druhého horizontu a lze předpokládat, že nebude do roku 2022 naplněn. Již v roce 2019 bylo pozastaveno několik zakázek v hodnotě 9,4 miliardy pes. Letos také došlo k přesunutí přibližně 8,8 miliardy pes na inciativy v rámci boje proti covid-19.

Dohoda o obranné spolupráci s ČR

S ohledem na revidovaný program modernizace filipínských ozbrojených sil zaznamenaly česko-filipínské obranné vztahy značné posílení ve formě uzavřené Dohody o obranné spolupráci z roku 2017. V souladu s tímto dokumentem pokračuje intenzivní komunikace Velvyslanectví ČR v Manile v rámci možných partnerství v obranném průmyslu. 

Prodloužení modernizace a uzavřené dohody umožnují českým firmám představit své možnosti v rámci jednotlivých modernizačních programů. Česká balistická měřicí zařízení od Prototypa-ZM či ruční zbraně z České zbrojovky Uherský Brod patří již k firmám, které na filipínském trhu vyvíjejí aktivity. V případě zájmu mohou české firmy také spolupracovat v rámci mezinárodních týmů, které nabízejí komplexní řešení. Obdobný projekt mezinárodního partnerství slaví úspěch v rámci dodávek nových obrněných vozidel pro filipínskou armádu. Izraelská společnost Elbit Systems prosadila řešení v rámci nadnárodní korporace General Dynamics European Lands Systems a skupiny české zbrojařské skupiny Czechoslovak Group. Výsledkem je dodaní deseti kolových vozidel palebné podpory Sabrah na podvozku Pandur II. Očekává se také účast Česka na výstavě Asijské obrany a bezpečnosti (ADAS 2021) na Filipínách v květnu 2021 s vlastním stánkem a delegáty z českého ministerstva obrany.

Benjamin Žiga, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Manile

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět