Fairtrade, podpora farmářů i fintech. S tím vším uspěli Češi v Kambodži

Kambodža nepatří mezi hlavní cíle českých firem v zahraničí. Některé odrazuje její rozvojový charakter, další zase malý trh. O tom, že není důvod se podnikání přímo na místě obávat a zemi si výlučně spojovat s rozvojovou pomocí, svědčí příběhy Čechů, kteří zde rozjeli svůj byznys.

Český projekt Pepper Field pomáhá místním pěstitelům pepře. Foto: Pepper Field

Patří sem úspěšně se etablující a v Česku již známý projekt Pepper Field. Jeho majitelé v Kambodži založili dceřinou firmu EU Land and Pepper Investment. Tři roky po svém vzniku se již řadí mezi přední vývozce kampotského pepře s chráněným zeměpisným označením, který vykupují od několika set místních farmářů.

Byznys přímo v Kambodži zlákal i bývalého pilota Tomáše Pokorného. V Phnompenhu založil a vedl firmu na mobilní platby PiPay. Podnik, který patří mezi nejznámější zdejší fintech společnosti, později z pozice šéfa opustil, aby podnikatelské zkušenosti a místní kontakty nabídl jiným firmám zajímajícím se o Kambodžu prostřednictvím vlastní konzultační firmy DQD Consulting.  Kromě toho zastává pozici start-up mentora a člena představenstva pojišťovací firmy FWD Insurance Cambodia.

V internetovém prostředí působí také firma Kokopon Vladimíra Nodžáka. Původně ji rozjížděl jako slevový portál a jako jednu z prvních e-commerce platforem v zemi, postupně se podnik transformoval na domácí digitální fairtrade tržiště. Dnes se hlavně orientuje na nabídku produkce lokálních zemědělců, kteří během koronavirové krize přišli o možnosti odbytu. Nodžákova manželka Neng Sokneang, s níž Kokopon spoluzakládal a vede, navíc patří k nejviditelnějším kambodžským mladým podnikatelkám, kterým se podařilo v domácím internetovém prostředí prorazit. 

Levná pracovní síla

O zlepšení struktury kambodžské ekonomiky tak, aby byla pro investory atraktivnější a nebyla závislá na vývozu produktů s nižší přidanou hodnotou, se debatuje mnoho let. Zatím země láká hlavně na levnou pracovní sílu – příkladem je textilní průmysl a výroba jízdních kol. Cestovní ruch a zemědělství mají také potenciál, ale jejich rozvoj omezuje infrastruktura. Samostatnou kapitolou jsou čínské investice, které míří hlavně do infrastrukturních projektů a stavebnictví.

Zahraniční investoři a obchodní komory proto dlouhodobě apelují na modernější právní rámec. Jejich výzvu vláda nově vyslyšela podporou změny téměř tři desítky let starého investičního zákona. Po dokončení schvalovacího procesu by měl aktualizovaný předpis začít platit od příštího roku. Počítá se s pobídkami v odvětvích s vědou a výzkumem, zdokonalováním dovedností, inovacemi a výrobou s přidanou hodnotou. Na legislativní úrovni se do podpory prvků konceptu Průmysl 4.0 pouští Kambodža poprvé.

Investorům dominuje Čína

Jakkoliv je Kambodža náročným trhem vyžadujícím osobní přítomnost, neměly by české firmy na možnosti investic a zdejší podnikání rezignovat.  Přestože ve velkých investicích dominuje Čína, v menších projektech se Evropané dobře uplatňují, a to hlavně v cestovním ruchu, službách a obchodu. Výhodou je velmi živý soukromý sektor na menší a střední úrovni.

Kambodža je náročná, ale pro cizince a zajímavé nápady stále otevřená země. Samotný nový investiční zákon dveře větším a současně udržitelnějším projektům s inovativním potenciálem automaticky neotevře, ale je v tomto ohledu dobrým počinem. Jak je vidět na projektech Čechů, kteří zde žijí, není nezbytné na legislativní podněty čekat, až se prosadí. Někdy stačí mít jen dobrý nápad a vůli nebát se jej protlačit.

Štěpán Vojnár, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

 

FOTOGALERIE

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět