Exportéři potravin do Maroka musí mít povinnou registraci

Marocký úřad pro potravinovou bezpečnost spustil povinnou registraci zahraničních společností vyvážejících do Maroka některé potraviny. Registrovat se lze on-line, a to s platností na pět let.

Ilustrační foto Shutterstock

Podle úřadu pro potravinovou bezpečnost ONSSA (Office National de Sécurité Sanitaire des Produits Alimentaires) se registrace od 1. ledna 2024 v návaznosti na rozhodnutí ministerstva zemědělství týká masných, rybích a mléčných výrobků, šťáv a nektarů z ovoce a zeleninových konzerv.

Na webových stránkách úřadu ONSSA prozatím registrační portál spuštěn nebyl. Pokud by ale byla registrace opravdu prováděna, její schválení úřadem ONSSA může trvat až 60 dnů (od zadání údajů po přidělení registračního čísla, kterým mohou, ale nemusí být opatřeny etikety dovážených výrobků). Registrační číslo v sobě zahrne kategorii dováženého výrobku a číselný kód exportní země. Platnost registrace je 5 let. Systém registrace by měl být podobný, ale zcela oddělený od již fungujícího marockého registračního portálu SIPS (Système d´Information Sanitaire et Phytosanitaire) pro domácí výrobce potravinových výrobků spravovaného úřadem ONSSA.

Národní úřady pro kontrolu a bezpečnost potravin buď úřadu ONSSA seznam vývozních firem dodají a marocká strana je automaticky zanese do registračního systému, nebo firmy provedou registraci individuálně na prozatím nefungujícím online portálu. Povinnost registrace mají zahraniční výrobní nebo zpracovatelské společnosti, nikoliv sklady nebo společnosti zprostředkovávající obchod. Dokumenty nutné k registraci by měly být přímo dostupné na online platformě v angličtině, francouzštině a arabštině.

ČR byla prozatím marockou stranou ujištěna o plynulém zajištění obchodu mezi zeměmi a o flexibilním přístupu k registraci firem z marocké strany. České vývozní firmy výše uvedených produktů se nicméně mohou s požadavkem registrace setkat. Doporučujeme proto záležitost prodiskutovat s marockým obchodním partnerem a v případě nejasností se obrátit na email: contact@onssa.gov.ma nebo na Velvyslanectví ČR v Rabatu. 

Jana Svobodová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Rabatu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět