EU PODPOŘÍ REKONSTRUKCI KOSOVSKÉ ELEKTRÁRNY

Kosovo podepsalo s Evropskou unií dohodu o renovaci hnědouhelné elektrárny Kosovo B. Na základě této dohody uvolní Evropská unie celkem 76,4 milionů eur na komplexní renovaci zařízení na čištění spalin.

Řídicí centrum elektrárny Kosovo B. Foto: KEK

Renovace se bude týkat filtrace a dalšího zařízení na čištění spalin (DeNox). Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell, který nedávno navštívil Kosovo, uvedl, že realizace tohoto projektu významně pomůže Kosovu vylepšit kvalitu ovzduší, které elektrárna Kosovo B v současné době znečišťuje.

Generální ředitel společnosti Kosovo Energy Corporation (KEK) Njazi Thaci oznámil, že KEK do tohoto projektu investuje dalších 54 milionů eur. Elektrárna Kosovo B bude modernizována ve spolupráci s kosovskou vládou a pod vedením společnosti Engineering Dobersek (DE) za podpory partnerských společností Hamon Thermal Europe (FR) a RJM Corporation (GB). Vzhledem k objemu investice je zřejmé, že řada subdodávek bude realizována rovněž firmami z dalších zemí. České firmy, které mají zkušenosti z výstavby a rekonstrukce tepláren a elektráren, by se tak mohly do projektu zapojit například subdodávkami pro filtraci (elektrostatické odlučovače), dodávkami hořáků nebo zařízení pro manipulaci s popelem (pásové přepravníky).

České společnosti, které mají o uvedený projekt zájem, mohou kontaktovat Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Prištině (commerce_pristina@mzv.cz), který jim zašle kontakty na hlavní realizátory projektu.

Květoslav Sulek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Prištině

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět