Etiopie chce zlepšit své postavení v žebříčku Světové banky

Žebříček Ease of Doing Business, který zpracovává Světová banka, slouží potenciálním zahraničním investorům jako vodítko. Etiopie se v něm ovšem umísťuje na spodních příčkách. Federální vláda v čele s premiérem Abiym Ahmedem si toho je vědoma a posun v žebříčku si stanovila jako jednu ze svých ekonomických priorit.

Ilustrační foto Shutterstock

Etiopie se v posledním dostupném ratingu Ease of Doing Business 2020 umístila na 159. místě. Hlavními překážkami pro zahraniční subjekty jsou především komplexní administrativní procedury a platná pravidla pro založení podnikání, registraci nemovitostí, ochranu investorů či získávání půjček. Mezi negativní dopady a ekonomické ztráty ratingu patří vysoké procento neformálního podnikání, nižší daňové příjmy, malý počet nových pracovních míst či obtížný boj s korupcí.

Etiopie chce postavení v ratingu vylepšit prostřednictvím strukturálních reforem. Dohledem nad reformní agendou je pověřena přímo kancelář ministerského předsedy. V rámci reformního procesu bylo identifikováno přes 80 konkrétních indikátorů, jejichž vylepšení by mělo přinést posun Etiopie do vyšších pater žebříčku Světové banky. Každý indikátor dostala na starost jedna z vládních institucí, která je za jeho plnění zodpovědná a musí o situaci pravidelně podávat zprávy kanceláři premiéra. Od spuštění této vládní iniciativy se podařilo schválit a zjednodušit pravidla pro výběr daní, registraci nových firem či elektronické transakce. Další reformní návrhy nyní procházejí legislativním procesem.

Ne všechny schválené změny budou mít okamžitý efekt, nicméně reformy směřující k vylepšení postavení Etiopie v žebříčku Ease of Doing Business mají praktické dopady i pro české firmy zajímající se o obchod s Etiopií a české investory, pro které se tím otevírají nové příležitosti na etiopském trhu. Díky redukci vstupních a operačních překážek pro soukromé subjekty a větší ochraně investorů bude v budoucnu jednodušší najít na místním trhu vhodné partnery.

Pavel Šára, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Addis Abebě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět