ESTONŠTÍ DOVOZCI A SOMELIÉŘI OBJEVOVALI MORAVSKÁ VÍNA

Spotřeba vína v Estonsku v posledních letech roste a stále více lidí se zajímá o různé druhy vín z celého světa. Vzniká řada vinoték, obchodů a restaurací, které nabízejí širokou škálu produktů a neustále hledají nové varianty se silným příběhem. A jak dokázala nedávna incomingová mise estonských dovozců a someliérů, velkou šanci uspět mají v Estonsku i naši vinaři.

Ilustrační foto: Shutterstock

S cílem představit vinařské regiony a výrobce vína proto Velvyslanectví České republiky v Estonsku zorganizovalo letos v dubnu návštěvu skupiny estonských importérů vína a someliérů v Jihomoravském kraji. Během tří dnů delegace navštívila devět moderních a inovativních vinařství se zájmem o nalezení nových exportních trhů. Své metody výroby vína představila vinařství Obelisk, Thaya, Špalek, Lahofer, Volařík, Sonberk, Fabig, Gurdau a Válka. Projekt byl spoluorganizován Národním vinařským centrem.

Estonská delegace byla pozitivně překvapena kvalitou českého vína. Objevili jedinečná vína s výrazným charakterem, komplexní vůní a chutí. Kromě samotného vína estonští experti pozitivně hodnotili také celkovou úroveň vinařského průmyslu – jeho připravenost k exportu, kvalitu etiket, užitých lahví, získaných certifikací či referencí ze zahraničí.  Delegace odjížděla s nově nabytými zkušenostmi s moravským vínem a s přáním pokračovat v poznávání vinařského průmyslu České republiky.

Na tomto zájmu nyní mohou stavět i další čeští vinaři: česká ambasáda v Tallinnu připravuje další akce v tomto odvětví, například řízenou degustaci pro estonskou someliérskou asociaci Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon a pro zákazníky importérů vína, kteří se mise zúčastnili.

Známější je pivo

Víno je v Estonsku oblíbeným alkoholickým nápojem (průměrná roční spotřeba na obyvatele se pohybuje kolem 10 litrů), který se dováží z různých zemí světa. Většina importovaného vína (v roce 2021 ho bylo 20,9 milionu litrů) pochází z evropských zemí, zejména z Francie (28 %), Itálie a Španělska. Maloobchodní trh s vínem je v Estonsku poměrně konsolidovaný, dominuje mu několik velkých prodejců. Roste však také počet menších vinoték a internetových prodejců, kteří se zaměřují na specifické oblasti. V tomto ohledu je ovšem povědomí o českém vinařství nízké – Česko má v Estonsku dobré jméno spíše v oblasti pivovarnictví či strojírenské výroby (automobily, vlaky, tramvaje).

Petr Preclík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Estonsku

FOTOGALERIE

 

Estonští dovozci vín a someliéři navštívili na Moravě devět vinařství. Foto: Velvyslanectví ČR v Tallinnu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět