ENERGO-PRO JE PRVNÍM PARTNEREM AMERICKÉ FINANČNÍ INSTITUCE DFC V EVROPĚ

Skupina ENERGO-PRO se sídlem v Praze získala garanci přední americké finanční instituce pro svou nejnovější emisi dluhopisů o hodnotě 300 milionů eur. Je to vůbec poprvé, kdy Mezinárodní rozvojová finanční korporace Spojených států  (DFC) garantovala podobnou transakci v Evropě. „Vážíme si toho, že DFC si za partnera vybrala právě nás,“ řekl výkonný šéf skupiny ENERGO-PRO Petr Milev.

V Gruzii provozuje ENERGO-PRO mimo jiné vodní elektrárnu Lajanuri. Foto: ENERGO-PRO

DFC se zaměřuje na podporu rozvoje nízkopříjmových zemí, součástí jejího mandátu je i energetická bezpečnost a diverzifikace zdrojů v Evropě a střední Asii. Skupina ENERGO-PRO je předním provozovatelem vodních elektráren mimo jiné v Bulharsku a Gruzii, kde se zaměřuje také na distribuci elektřiny. Chystá kapitálové investice do svých aktiv v obou těchto zemích. Zároveň dále posílí své environmentální a sociální standardy. „Garance DFC jako prestižní rozvojové instituce vlády USA je pro nás výrazem důvěry v naší firmu, její management a strategii,“ zdůraznil Petr Milev.

Díky garanci DFC se skupině ENERGO-PRO podařilo dosáhnout příznivých podmínek dlouhodobého financování ve formě dluhopisů, splatných za 12 let. Dluhopisy byly umístěny mezi úzký okruh prestižních mezinárodních institucionálních investorů z Velké Británie.

„Garance nám, v porovnání s klasickými dluhopisy, kterými se běžně financujeme, umožnila získat prostředky za velmi atraktivních cenových podmínek a na delší dobu. To vše v době pokračující nestability na mezinárodních kapitálových trzích,“ dodal Petr Milev. Z pohledu DFC jde o transakci, která za současné složité geopolitické situace přispěje k podpoře energetického sektoru v Evropě.

Očekává se, že dluhopisy získají ratingové ohodnocení Aa1 se stabilním výhledem od agentury Moody´s.

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět