Energetika, zemědělství i odpady. Kamerun nabízí pestrou paletu příležitostí

Kamerun je nejsilnější ekonomikou středoafrické měnové zóny a pro české firmy nabízí řadu příležitostí v sektorech energetiky, zemědělství a akvakultury, těžby, rozvoje infrastruktury, odpadového hospodářství, ale třeba i protipovodňových zátaras nebo městské dopravy. Potvrdila to i nedávná návštěva českého velvyslance v Nigérii Zdeňka Krejčího, který se v zemi setkal s představiteli vlády, místní samosprávy i soukromého sektoru.

Ilustrační foto Shutterstock

Na možnosti spolupráce v zemědělství přišla řeč během oficiální návštěvy tradičního vládce v oblasti přístavu Douala, krále kantonu Bakoko-Wouri. Zájem je především o zvýšení produkce a krmiva. Velvyslanectví proto připravuje projekt podnikatelské mise firem z oboru rybníkářství do této oblasti, v níž v Kamerunu úspěšně působí česká společnost Nirex Cameroon Investments. Její investiční aktivity byly v minulosti podpořeny též takzvaným malým rozvojovými projekty a projekty B2B České rozvojové agentury. Firma se zaměřuje především na rozvoj rybích farem a školení místních farmářů za účelem zajištění potravinové soběstačnosti a rozvoje tohoto perspektivního odvětví.

Kamerun je jednou z mála afrických zemí, se kterou má Česko dlouhodobě zápornou obchodní bilanci danou vývozem tropického ovoce. Není tedy překvapením, že zemědělský sektor je v popředí státních zájmů. Vláda usiluje o zastavení odlivu mladých lidí z vesnic a ze zemědělského sektoru, o modernizaci technologií a techniky v zemědělském i potravinářském průmyslu, o zajištění potravinové bezpečnosti a soběstačnosti země a v neposlední řadě též o zapojení místních producentů do mezinárodního obchodu.

Elektrifikace venkova i smart sítě

Zdroje energie a odpovídající infrastruktura jistě není jen kamerunským tématem, nicméně potřeba elektrifikace venkovských oblastí je zde velmi palčivá. Kamerunci poptávají především úspornější chytrá řešení pro jednotlivé komunity a odlehlé rurální oblasti. Mezi jinými menší hydroelektrárny, inteligentní i lokální sítě, solární panely i obnovitelné zdroje energie. V Kamerunu se v tomto sektoru již úspěšně etablovala společnost VAE Controls, která dodává a instaluje digitální měřáky objemu průtoku ropných i plynových potrubí.

Již dříve se o možnosti rozvoje spolupráce zajímalo ministerstvo pro těžbu, průmysl a technologický rozvoj. Rezort by tak rád rozvinul další významnou oblast spolupráce, která by mohla navázat na již dobře zapsané jméno české firmy Geotechnika, jež v Kamerunu působila před několika lety. Kamerun uvítá jakoukoliv spolupráci v oblasti těžby, zpracování nerostů, těžebních strojů a transferu technologií.

 

Fotogalerie

Kamerun nedávno v rámci své působnosti navštívil český velvyslanec v Nigérii Zdeněk Krejčí. Foto Velvyslanectví ČR v Abuji

Boj proti záplavám

Velký zájem o spolupráci hned v několika sektorech projevila místní samospráva přístavního města Douala. Zájem je především o infrastrukturní projekty a rozvoj nedostačující městské dopravy. V rámci zavádění dvou pravidelných autobusových linek poptává radnice v první fázi 360 a v druhé fázi 860 vozidel. Přístavní obvod Doualy identifikuje hned tři potenciální oblasti spolupráce: vysušování přístavní čtvrti a protipovodňové zábrany, jelikož město v této oblasti čelí pravidelným záplavám, levné bydlení pro chudší vrstvy obyvatel i technologie a stroje vhodné pro nakládání s odpady.

České firmy se mohou v případě zájmu o investice či obchod v Kamerunu obrátit na Velvyslanectví ČR v Abuji i na Honorární konzulát v Douale. Doporučujeme také zvážit konzultaci u již úspěšně etablovaných českých podniků zmíněných v tomto článku. Podpora českého úsilí o prohloubení styků s jednou z nejperspektivnějších zemí střední Afriky je jednou z priorit velvyslanectví.

Marie Nwanyanwu, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Abuji

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět