Energetika, letectví i turistika. České firmy jsou ve Vietnamu vítány
Spolupráce mezi firmami z Vietnamu a Česka v posledních letech roste a do budoucna je značný prostor pro další rozvoj v nejrůznějších oborech, například v energetice, letectví, ale i cestovním ruchu. Vyplynulo to z návštěvy ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, kterého do Vietnamu doprovodila i delegace českých podnikatelů.
Ilustrační foto: Shutterstock
V rámci jeho cesty uspořádalo Velvyslanectví ČR v Hanoji ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Svazem průmyslu ČR a místními partnery Vietnam Electricity Enterprise (EVN) a Vietnamskou obchodní komorou (VCCI) v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) dvě business fóra. První z nich bylo zaměřeno na energetiku a druhé na další sektory, jakými byly například strojírenství, civilní letectví, automobilový průmysl, služby a inovativní průmyslová odvětví, jako jsou farmacie a ICT.
Česká republika je tradičně silná v oblasti energetických technologií a hornictví, má rozvinutý strojírenský průmysl a velký potenciál ve vědě a technice. Ve Vietnamu rychle rostou požadavky na produkci elektřiny, země má ambiciózní plán energetické transformace. Důraz na rozvoj energetického průmyslu a plán energetické transformace ve Vietnamu v nadcházejících letech otevře mnoho příležitostí spolupráce pro zahraniční investory a podniky, včetně těch z Česka.
Spolupráce v poslední době silně roste. „Česká republika považuje Vietnam za velmi blízkého přítele, podobně smýšlejícího partnera a jeden z nejvýznamnějších mimoevropských trhů,“ uvedl Síkela při únorové návštěvě Vietnamu. „Máme velký zájem na rozšíření dlouhodobých partnerství mezi EVN a českými podniky v energetickém strojírenství a sdílení know-how v oblasti energetické transformace, abychom pomohli Vietnamu dosáhnout cílů v novém plánu rozvoje energetiky,“ dodal.
Energetické sektory v obou zemích jsou v některých aspektech podobné, přičemž ve Vietnamu uhlí zůstává primárním zdrojem energie pro dodávky elektřiny. Zkušenosti Česka v oblasti energetiky, energetické transformace, snižování emisí a implementace mezinárodních závazků v reakci na změnu klimatu Vietnam vzhledem ke svým budoucím plánům vítá.
Modernizace energetiky
Předpovědi naznačují, že energetická potřeba Vietnamu bude do roku 2030 ročně narůstat o 10–12 %. Navzdory tomu plánuje Vietnam do stejného roku snížit emise skleníkových plynů o 9 % a emise uhlíku o 563,8 milionů tun. Pro dosažení těchto cílů je nutná modernizace a s ní spojená digitalizace pro zefektivnění systémů produkce a distribuce energie. To znamená například zavedení modernější distribuční sítě, hybridních systémů a úložišť energie. Budování odolnější rozvodné sítě je důležité pro dosažení dekarbonizace, kterou si Vietnam dal za cíl do roku 2050. S tím je spojená potřeba investic zejména do nových technologií v oblasti energetiky – a právě zde vznikají atraktivní příležitosti pro české firmy. Vietnamská vláda klade důraz na čistou, zelenou energii a zlepšuje v této oblasti podmínky pro zahraniční investory. Jednou z takových je například povolení zakládat podniky v sektoru obnovitelné energie, které jsou zcela ve vlastnictví zahraničních partnerů.
Vietnamská vláda je odhodlána realizovat cíl přechodu od tradičních fosilních zdrojů k ekologickým, čistým zdrojům energie a snižovat emise skleníkových plynů. Vláda také prosazuje zvyšování podílu obnovitelných zdrojů produkce elektřiny, jako je vodní, solární, větrná energie na pevnině i na moři či energie z biomasy. V souvislosti s tím Vietnam v tomto oboru nabízí příležitosti pro investice a spolupráci v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Země má zájem o modernizaci technologií v tepelných i vodních elektrárnách s cílem zvýšit jejich šetrnost k životnímu prostředí; o rozšíření stávajících hydroenergetických projektů; o výstavbu přečerpávacích vodních elektráren; o řešení vedoucí ke zvýšení efektivity produkce i úspory spotřeby elektrické energie; o modernizaci energetického systému řízení a dispečinku, ale také o zkvalitnění energetického managementu v ekonomice.
Fotogalerie
V rámci návštěvy ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely a podnikatelské delegace se konala dvě byznysová fóra. Foto: Velvyslanectví ČR v Hanoji
Chybí přímé letecké spojení
Ministr Síkela při všech svých jednáních vyzdvihl téma zavedení přímého leteckého spojení mezi zeměmi a potenciál rozvoje ekonomických i mezilidských vztahů s tím spojený. Česko dlouhodobě usiluje o zavedení přímého leteckého spojení Praha-Hanoj, které by usnadnilo a akcelerovalo nejen ekonomické vztahy mezi zeměmi. Vietnam se stává čím dál tím atraktivnější zemí pro zahraniční turisty, a to i z České republiky. Právě v oblasti turistického ruchu existuje nepřeberné množství příležitostí k uplatnění českých firem, které čeká další potenciální boom v budoucnu, kdy se podaří spustit přímou linku Praha-Hanoj.
Příznivé investiční prostředí
Vietnamská obchodní komora (VCCI) láká české firmy, aby navazovaly spolupráci s vietnamskými partnery. VCCI doporučuje investice do dynamických regionů Vietnamu, zejména čtyř severních provincií a měst Hung Yen, Quang Ninh, Hai Phong a Hai Duong, která jsou napojena na moderní dálnici vedoucí téměř 300 km z Hanoje severovýchodně k hranicím s Čínou. Dohoda o ekonomické konektivitě v okolí dálnice podepsaná VCCI a vedoucími představiteli čtyř provincií a měst v červenci 2022 měla vybudovat subregionální model ekonomické propojenosti a vytvořit nový prostor pro rozvoj příležitostní pro obchod a investice. Tyto čtyři lokality mají velmi příznivé investiční prostředí s dálničním systémem na vysoké úrovni, třemi mezinárodními letišti, námořními přístavy, mnoha průmyslovými parky a četnými lidskými zdroji (dohromady 7 mil. obyvatel).
Nikola Sichlerová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Hanoji