Emiráty zdaní slazené nápoje a elektronické cigarety

Spojené arabské emiráty od příštího roku rozšíří seznam položek, které podléhají spotřební dani, o slazené nápoje a elektronické cigarety i dýmky. Tamní vláda své rozhodnutí zdůvodňuje snahou o celkové zlepšení zdraví občanů a prevenci chronických chorob přímo spojených s konzumací nadměrného množství cukru a tabáku.

Elektronické cigarety čeká ve Spojených arabských emirátech spotřební daň ve výši 100 procent. Foto: Shutterstock

Nové opatření vstupuje v platnost od 1.ledna 2020. Daň ve výši 50 % bude uvalena na jakýkoliv výrobek s přídavkem cukru nebo jiných náhradních sladidel, ať už ve formě nápoje, tekutiny, koncentrátu, prášků, extraktů či jiných produktů, které mohou být přeměněny na nápoj. Novinkou je i to, že výrobci slazených nápojů budou muset nově přesně identifikovat obsah cukru. Elektronické cigarety, dýmky a jejich náplně budou zatížené daní ve výši 100 %.

Kromě ochrany zdraví je cílem nově zavedené daně také zlepšení životního prostředí. Spotřební daň nebo daň z hříchu, jak se jí v Emirátech přezdívá, byla poprvé zavedena v říjnu 2017. V první fázi se týkala tabákových výrobků a nápojů sycených oxidem uhličitým, u nichž byla sazba stanovena ve výši 50 %. V případě energetických nápojů pak dokonce 100 %. Od zavedení spotřební daně zaznamenaly prodeje energetických nápojů pokles o 65 %.

Daniel Blažkovec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět