Emiráty sázejí na protežování svých občanů na pracovním trhu

Podpořit místní ekonomiku, zapojit lokální společnosti a navýšit pracovní příležitosti pro občany Spojených arabských emirátů – to je cíl pilotního programu takzvané „emiratizace“, do něhož se zapojuje stále více firem.

Ilustrační foto: Shutterstock

Program, který je známý také pod názvem In-Country Value (ICV), v roce 2018 zahájila společnost Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC). V současné době se do programu začínají postupně zapojovat i ostatní státní a polostátní subjekty jako například ministerstvo ekonomického rozvoje, Aldar Properties PJSC nebo Abu Dhabi Ports Company. Dále rozšiřují proces certifikace ICV pro své potenciální dodavatele v Abú Dhabí a ostatních emirátech.  S postupným zapojováním nových subjektů se program přejmenoval na Unified In-Country Value.

U výběrových řízení je dosažené skóre ICV používáno k vyhodnocení výsledků u všech státních a polostátních organizací zapojených do programu. Skóre ICV se počítá na základě posouzení přidané ekonomické hodnoty v SAE podle předem definované metodiky. Dodavatelé bez certifikace ICV se mohou zúčastnit nabídkových řízení, avšak po dosažení nulového skóre budou oproti registrované konkurenci ve značné nevýhodě.

Program ICV je progresivní iniciativou a podporuje posun směrem k růstu, rozvoji a diverzifikaci dodavatelského řetězce ve Spojených arabských emirátech. České společnosti usilující o vstup na místní trh budou mít mnohem větší šanci na úspěch v rámci veřejných zakázek výhradně za pomoci etablovaného místního partnera nebo vlastní společnosti se sídlem ve Spojených arabských emirátech.

Daniel Blažkovec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět