EMIRÁTY MÍŘÍ KE HVĚZDÁM. HLAD PO VESMÍRNÝCH TECHNOLOGIÍCH NEUSTÁVÁ
Spojené arabské emiráty (SAE) mají v oblasti průzkumu vesmíru a využití kosmických technologií velkolepé ambice. Na oběžné dráze mají 9 satelitů a emirátští astronauti se za posledních pět let již dvakrát zúčastnili vesmírných misí. Velký apetit po vesmírných technologiích, transferu know-how a uzavírání mezinárodních partnerství neustává a šance se tak otevírají i českým partnerům.
Model marsovského vozítka na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Foto Shutterstock
V posledních několika letech SAE uskutečnily hned několik ambiciózních vesmírných misí. K těm nejúspěšnějším patří vyslání sondy „Hope“ na oběžnou dráhu Marsu, která v roce 2021 pořídila cenná data o atmosféře Rudé planety. Emiráty plánují do roku 2117 vybudovat na Marsu první osadu obývanou lidmi. Poblíž Dubaje má být v rámci příprav vybudován komplex s názvem Mars Science City za 3 miliardy Kč, který bude životní podmínky na Marsu věrně simulovat. Dalším z emirátských projektů výzkumu vesmíru je lunární mise známa pod názvem „Rashid Rover“ zaměřená na průzkum Měsíce. S lunárním vozítkem Rashid Rover, zkonstruovaným týmem emirátských inženýrů a výzkumníků, se sice po přistání na Měsíci nepodařilo navázat komunikaci, SAE však již v současné době pracují na projektu Rashid Rover 2.
Vzhůru na Měsíc
SAE se dále například podílejí na vývoji modulární přechodové komory (airlock), která bude součástí vesmírné stanice Lunar Gateway Station, kterou vyvíjejí USA spolu s Japonskem, Kanadou a EU. V rámci tohoto projektu mají navíc vyslat prvního emirátského astronauta na oběžnou dráhu Měsíce. SAE jsou pátým partnerem v tomto projektu, který cílí na přistání na Měsíci v rámci přípravy na nadcházející mise na Mars. Deadline pro zhotovení komory je rok 2030. Další plánovanou misí je projekt zaměřený na průzkum pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem (takzvaná „meziplanetární mise“). Start je naplánován na rok 2028 a na projektu budou SAE spolupracovat s Laboratoří pro atmosférickou a vesmírnou fyziku (LASP) na univerzitě v americkém Boulder.
Klíčové postavení v emirátském vesmírném programu spolu s emirátskou vesmírnou agenturou (UAESA) zastává vesmírné výzkumné centrum Mohammed Bin Rashid Space Center (MBRSC) založené v roce 2006. MBRSC je zodpovědné za vývoj, výrobu a provozování vlastních emirátských satelitů a sídlí zde centrum pro analýzu prostorových dat získaných dálkovým pozorováním zemského povrchu. Kromě toho má MBRSC pod sebou i výcvikový program emirátských astronautů. Významnou institucí vesmírného „ekosystému“ je i National Space Science and Technology Center (NSSTC) při Univerzitě spojených arabských emirátů ve třetím největším emirátském městě Al Ain. NSSTC, které je výsledkem strategického partnerství mezi UAESA, univerzitou v Al Ain a telekomunikačním a digitálním regulačním úřadem SAE, funguje jako inkubátor pro kosmický výzkum a inovace.
Ekonomické zóny pro space tech
Kromě mezinárodní prestiže a postavení má ambiciózní vesmírný programu SAE praktický přínos pro rozvoj širokého spektra aplikací dálkového průzkumu země prostřednictvím satelitů, včetně mapování přírodních zdrojů, monitorování životního prostředí, územního plánování a bezpečnosti. Z tohoto důvodu vláda SAE vesmírný výzkum štědře podporuje investicemi v řádu miliard USD. Za účelem urychlení rozvoje domácího vesmírného technologicko-průmyslového komplexu byly založeny speciální ekonomické zóny specificky určené pro inkubaci firem ze sektoru vesmírných technologií a aplikací. Národní „šampioni“ z oboru jsou společnosti Al Yah Satellite Communication (satelitní data a televizní vysílání), Thuraya Satellite Telecommunications (mobilní satelitní komunikační společnost) a – Dubai Sat (systémy mapování a pozorování Země). Nepřehlédnutelnou součástí emirátského aerospace a space průmyslu je pak skupina Edge Group – konglomerát zaměřený na vývoj a výrobu pokročilých obranných a bezpečnostních, často bezpilotních a autonomních technologií a systémů, zahrnující 25 velmi úspěšných společností. Pro české exportéry v oblasti aerospace a vesmírného průmyslu se v SAE otevírají zajímavé příležitosti při dodávkách komponentů a systémů vesmírných technologií zejména ve spojení s výzkumem, vývojem a výrobou družic a satelitních systémů, ale i v oblasti různých datových a souvisejících služeb a partnerství. Více detailních informací lze získat u ekonomického a obchodního rady Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí.
Jakub Jaroš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí