EKONOMIKA HONGKONGU SE DÁL DRAMATICKY PROPADÁ

Rekordní propad hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí 2020 o 8,9 % byl důsledkem poklesu osobní potřeby, investic i zahraničního obchodu. Dopady pandemie koronaviru jsou dalekosáhlé.

Hongkongskou ekonomiku mohou oslabit také další sociální nepokoje. Foto: Shutterstock​

Další ekonomický výhled nevěstí nic dobrého kvůli dalším nepříznivým faktorům – oživené obchodní válce mezi Čínou a USA nebo opět propuknuvšími pouličními nepokoji.

Podle údajů zveřejněných místní vládou na začátku května je meziroční pokles HDP o rekordních 8,9 % již čtvrtým kvartálním propadem ekonomiky v řadě. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím ekonomika klesla o 5,3 %. Jde o historicky nejvyšší údaj od zavedení pravidelných statistik v roce 1974.

Za propad může snížení privátní spotřeby o 10,2 %, investic o 13,9 % a vývozu zboží o 9,7 %. Dovoz poklesl o 10,9 %. Vývoz služeb vykazuje ještě hlubší propad o 37,8 %, zejména v důsledku dramatického úbytku návštěv zahraničních turistů, které zaznamenaly bezprecedentní pokles v návaznosti na uzavření hranic. Dovoz služeb se rovněž propadl, a to o 25,4 %.

Maloobchod se jen v březnu snížil o 44 %, což se promítlo do růstu nezaměstnanosti na 4,2 % za celé první čtvrtletí. Jedinou ekonomickou charakteristikou s růstovým trendem byly výdaje na státní spotřebu, které za první kvartál vzrostly meziročně o 8,3 %.

RIZIKO NEPOKOJŮ I OBCHODNÍCH VÁLEK

Ministr financí Paul Chan již na konci dubna opravil svoji dva měsíce starou predikci vývoje místního hospodářství na celý rok 2020 z intervalu -1,5% až +0,5% na propad v rozmezí -4% až -7%. Současně ministr varoval, že pokud se obnoví sociální nepokoje, bude negativně ovlivněno více ekonomických aktivit, zahraniční investoři budou odcházet, zvýší se nezaměstnanost a více rodin bude postiženo. A to přesto, že vláda investovala do opatření na podporu ekonomiky rekordních 287,5 miliard hongkongských dolarů. To se ovšem promítne do deficitu státního rozpočtu, který dosáhne v tomto finančním roce téměř 280 miliard.

Reakce trhu na oznámené ekonomické údaje za první čtvrtletí na sebe nenechala dlouho čekat. Index místní burzy Hang Seng se propadl o 4 %. A přicházejí další špatné zprávy. Americký prezident Donald Trump pohrozil, že pokud Čína nedodrží objem nákupů amerického zboží v dohodnutých objemech, uvalí odložená cla, což by mělo na Hongkong velmi nepříjemný dopad. To vše, zarámováno novými pouličními nepokoji v Hongkongu na 1. máje, vůbec nepomáhá již tak nepříznivým vyhlídkám na oživení místního hospodářství.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Hongkongu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět