EGYPTSKÁ VLÁDA CHYSTÁ REKONSTRUKCI VENKOVA, MODERNIZACI TISÍCŮ VESNIC

Egyptská vláda realizuje projekt Haya Karima – česky Slušný život, jehož cílem je modernizace téměř 4600 vesnic. Národní projekt pod patronací prezidenta Abdela Fatáha Al-Sísího má přispět k celkové rekonstrukci egyptského venkova.

Významná část investic má směřovat do školství. Ilustrační foto: Shutterstock

Jeden z egyptských megaprojektů bude implementován v několika etapách. Jeho inaugurace se uskutečnila letos v létě, fakticky ale podle egyptských vládních představitelů začal již v roce 2019. V průběhu přípravné fáze egyptská vláda učinila první kroky včetně rozvoje vodohospodářských a hygienických služeb ve 33 vesnicích a výstavby nových železničních stanic.

Hlavním cílem projektu je však následná investice do základních sektorů na celém egyptském venkově. Podle informací od egyptské vlády je cílem prezidenta Al-Sísího zřídit do konce roku 2022 více než 10 tisíc nových školních učeben, modernizovat 1 250 zdravotnických zařízení, vystavět více než 300 nových ambulantních zařízení a 300 budov pro veřejné služby. Součástí projektu je také technologický rozvoj venkova včetně investic do zemědělských podniků, udržitelného zavlažování orné půdy a zajištění energetické soběstačnosti venkova. Ruku v ruce s tím se chystá výstavba nových silnic a železničních tratí.

VIZE 2030

Odhadovaná investice do projektu Haya Karima je více než 44 miliardy amerických dolarů. Projekt je implementován v rámci egyptské Vize 2030 ve spolupráci s OSN. Podobně jako mezinárodní Agenda 2030 má i egyptská verze za cíl zmodernizovat zemi v souladu s Cíli udržitelného rozvoje OSN.

Projekt Haya Karima je jedním z dalších megaprojektů prezidenta Sísího, který otevírá možnosti pro zapojení zahraničních firem z různorodých sektorů. Zatímco projekty z oblasti školství a budování kapacit jsou implementovány pomocí zahraničních rozvojových institucí, nabízí sektory zdravotnictví a infrastruktury možnost komerčního zapojení českých firem.

V návaznosti na inauguraci projektu Haya Karima připravuje ZÚ Káhira Projekt ekonomické diplomacie (PROPED) pro české firmy z vodohospodářského sektoru ve druhé polovině roku 2021.

Ludmila Leškovská, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Káhiře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět