EGYPT POSILUJE PRIVÁTNÍ SEKTOR VE ZDRAVOTNICTVÍ A POPTÁVÁ NOVÉ VYBAVENÍ

Přístup ke kvalitní zdravotní péči patří nadále mezi klíčové faktory egyptského rozvoje. Za tímto účelem Egypt rozšiřuje podíl soukromých zdravotnických zařízení a uvědomuje si akutní potřebu navýšení celkových kapacit i zkvalitnění užívaného vybavení i technologií.

Nemocnice Shifa v Káhiře. Foto: Shutterstock

Ve světovém žebříčku hodnotícím vyspělost zdravotnického systému zemí se Egypt nachází až ve druhé stovce, z tohoto důvodu egyptská vláda v rozpočtovém roce 2024/25 navýšila finance na zdravotnictví o 25 % na celkových 10,2 miliardy USD. Podfinancované zdravotnictví zákonitě vede k zanedbané zdravotní péči i nepostačujícímu nemocničnímu vybavení. Aby egyptský zdravotnický systém alespoň částečně uspokojil potřeby obyvatelstva, bude do roku 2030 potřebovat na 38 tisíc nových zdravotnických lůžek, odhadované investice přitom mohou dosáhnout až 13 miliard USD.

VÝRAZNĚJŠÍ PODÍL SOUKROMÉHO SEKTORU

Jedním z neuralgických bodů egyptského zdravotnictví je nízké zastoupení soukromého sektoru. Nedávno nicméně vstoupil v platnost zákon, který umožňuje externí správu cca 80 % státních nemocnic, čímž se množství příležitostí pro privátní zdravotnická zařízení výrazně rozšiřuje. Větší spolupráce se soukromým sektorem by s sebou přinesla snížení nákladů, větší specializaci i rozvoj efektivity.

Během let 2009 a 2019 se počet soukromých nemocnic zvýšil o 20 %, s tím souvisí i strategie posílení účasti soukromého sektoru na poskytování služeb v rámci všeobecného zdravotního pojištění. Systém všeobecného zdravotního pojištění dovolí proplácet služby soukromým poskytovatelům, což by jim umožnilo poskytovat služby pacientům s nižšími příjmy, kteří si jinak kvalitní zdravotní péči nemohou dovolit (aktuálně nicméně stále více než 30 % obyvatelstva na zdravotní pojištění nedosáhne).

Implementace komplexního systému zdravotního pojištění také počítá s výstavbou a rozvojem 30 nových nemocnic a až 500 zdravotnických oddělení, zejména v méně rozvinutých guvernorátech Dumját, Minjá, Kafr aš-Šajch, Severní Sinaj a Matrúh.

OKNO PŘÍLEŽITOSTÍ PRO ČESKO

Posilování soukromého sektoru a celkové rozšiřování zdravotnických kapacit s sebou přináší šance i pro český zdravotnický průmysl, nejen s ohledem na zmíněnou poptávku po tisících zdravotnických lůžek, ale i komplexním vybavení nových zdravotnických pracovišť.

S mezinárodními zdravotnickými firmami navíc Egypt spolupracuje dlouhodobě s cílem lokalizovat do země pokročilé zdravotnické technologie a posílit zdravotnické služby napříč guvernoráty obecně. Naše firmy i zdravotnické instituce proto mohou navázat spolupráci zaměřenou na školení zdravotnického personálu, zdokonalení robotických technologií vedoucí ke zkvalitnění chirurgických zákroků nebo zvýšení úrovně a podporu zdravotní a výživové politiky. Čím dál více roste i zájem o hotové výrobky pro onkologicky nemocné pacienty, jejichž počet se každým rokem zvyšuje, dostupnost adekvátních léčiv je přitom zcela nedostatečná.

Ondřej Cuchý, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Káhiře

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět