DRASLOVKA PŘEVEZME VÝROBU KYANIDU SODNÉHO V JIŽNÍ AFRICE

Česká firma Draslovka Holding oznámila v polovině července převzetí části produkce jihoafrické společnosti Sasol South Africa Limited. Konkrétně se jedná o výrobu kyanidu sodného.

Foto: Velvyslanectví ČR v Pretorii

Celková hodnota investice činí 2,23 miliardy korun a transakce by měla být dokončena do poloviny roku 2022. Jedná se o první investici Draslovky na africkém kontinentu, která je součástí plánů na další mezinárodní expanzi úspěšné české společnosti. Informace spojené se vstupem na jihoafrický trh čerpala firma také od velvyslanectví ČR v Pretorii. Po PFNonwovens, jež zahájila výrobu netkaných textilií ve své továrně v Západním Kapsku v roce 2019, se jedná o další významnou investici české společnosti v Jižní Africe za poslední dobu.

Draslovka je během prázdnin aktivní. Vedle akvizice podniku na výrobu kyanidu sodného v JAR oznámila společnost v červenci také nákup divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company (za 11,3 miliardy korun). V Jižní Africe firma plánuje taktéž injekci ve výši zhruba 50 milionů dolarů (asi 1 miliardy Kč) do modernizace závodu, jeho rozšíření a zajištění nejvyšších světových ekologických standardů. V plánu je také rozšíření výroby o produkty, které se v současné době do Jižní Afriky dovážejí z jiných zemí. Akvizice části produkce energetického a petrochemického gigantu Sasol umožní české společnosti jednak lépe zásobovat jihoafrický těžební průmysl a příbuzné sektory, ale v dlouhodobějším horizontu také posílí export do Jižní Afriky a zajistí lepší přístup k předním zemědělským materiálům společnosti Draslovka.

PODPORA ČESKÉHO VELVYSLANECTVÍ

Informace spojené se vstupem na jihoafrický trh čerpala česká společnost také od velvyslanectví v Pretorii. Oblast energetického a těžebního sektoru, vládní opatření na podporu ekonomiky během pandemie a podnikatelské prostředí v Jižní Africe popsal vedení Draslovky velvyslanec Pavel Řezáč během schůzek s místopředsedou představenstva Petrem Pudilem v září a prosinci loňského roku. Vedle investice jiné české firmy PFNonwovens, jež zahájila výrobu netkaných textilií ve své továrně v Atlantis v Západním Kapsku v roce 2019 a v příštím roce připravuje spuštění provozu druhé výrobní linky, se tak jedná o druhou významnou investici české společnosti v Jižní Africe za poslední dobu.

Draslovka Holding je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Firma má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a chemií vodíku, uhlíku a dusíku (tzv. HCN) pro použití v různých navazujících produktech od těžebního průmyslu až po zemědělství. Česká společnost usiluje o to, aby se stala předním světovým hráčem ve výrobě kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 miliardy Kč). Mateřská společnost Draslovka Holding za poslední čtvrtletí roku 2018 spolu s celým rokem 2019 utržila 42,7 milionu korun.

Jihoafrický energetický a petrochemický gigant Sasol působí ve více než 30 zemích světa. Akcie Sasol jsou obchodovatelné na Johannesburské burze cenných papírů a na burze v New Yorku. 8,5 % akcií vlastní jihoafrická vláda. Podle poslední finanční zprávy utržila skupina Sasol v roce 2020 příjmy ve výši 23,4 miliardy jihoafrických randů (asi 1,6 miliardy USD).

Viktor Dolista, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pretorii

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět