DATOVÁ CENTRA V NĚMECKU – TOVÁRNY BUDOUCNOSTI ZAŽÍVAJÍ RYCHLÝ ROZVOJ

Covidová pandemie převedla velkou část práce a života do digitálního prostředí, ať už v Německu nebo České republice. Rozvoj digitálního prostředí s sebou přináší rychlý rozvoj datových center a růst souvisejících investic.

Ilustrační foto: Shutterstock

Měnící se prostředí otevírá příležitosti také pro české společnosti z mnoha oborů stavebnictví, výroby technologického hardwaru, elektroniky nebo vývoje používaného softwaru. Jak ukazuje loňská akvizice české společnosti VSHosting německým investičním fondem Contabo, datová centra jsou atraktivním oborem podnikání.

POŽÁR UPOZORNIL NA DATOVOU BEZPEČNOST  

Březnový zničující požár datového centra společnosti OVH ve francouzském Štrasburku se setkal v německých médiích se širokou odezvou.  K tématu se postupně vyjadřovala renomovaná periodika i komerční televizní stanice a bulvární tiskoviny. Frankfurter Allgemeine Zeitung se v reportáži a následných komentářích věnoval zranitelnosti digitální infrastruktury a hodnotě dat, jejichž význam během covidové pandemie vzrostl.  Komerční televizní stanice RTL ve spojitosti s požárem upozorňovala na možné ohrožení důkazů při vyšetřování kriminálních případů a následný eventuální únik pachatelů trestných činů před spravedlností.

Požár pětipatrové budovy s 12 tisíci servery na druhém břehu Rýna, který doslova vypnul 3,6 milionů webových stránek, upozornil na problematiku datové bezpečnosti. Postupným přechodem na „cloudové aplikace“, které nahrazují klasická datová úložiště, vzniká téměř nové průmyslové odvětví zpracování dat v továrnách budoucnosti. Německá datová centra v uplynulých letech exponenciálně rostla společně s objemem zpracovávaných dat souvisejících s implementací nových postupů ve finančních službách, rozvojem digitalizace průmyslu a každodenní aktivity uživatelů na sociálních sítích.

ATRAKTIVNÍ LOKALITA FRANKFURT

Největší datová centra se v Německu nachází ve Frankfurtu nad Mohanem ve spolkové zemi Hesensko. V blízkosti frankfurtského internetového uzlu DE-CIX se nalézá 53 % všech německých datových center. Následují velká města Berlín a Mnichov s uzly a centry regionálního významu.

Celková plocha německých datových center se v roce 2020 blížila 3 milionům m2. Zároveň je výstavba nových budov datových center i přes náročné stavební požadavky v průzkumech hodnocena jako atraktivní investiční příležitost. Investice do datových center zaručuje vyšší ziskovost než investice do logistiky či dokonce investice do zdravotnictví.

PĚT NEJVĚTŠÍCH NĚMECKÝCH DATOVÝCH CENTER

Provozovatel     Plocha m²            Místo

e-shelter             65.000+                Frankfurt/Main

Equinix                 44.000+                Frankfurt/Main

Interxion              40.000+                Frankfurt/Main

Global Switch      28.000+                Frankfurt/Main

Telehouse             25.000+                Frankfurt/Main

Zdroj: Drweb.de

VÝZNAMNÝ TEPELNÝ ZDROJ

Vývoj a rozvoj datových center přináší i dodavatelské příležitosti v investiční výstavbě. Vedle požární bezpečnosti se v současnosti hodně diskutuje i o dalších tématech, která se týkají fungování „serverových farem“ – využití odpadního tepla serverů a zajištění environmentální udržitelnosti provozu. Očekává se, že místní spotřeba elektrické energie datových center ve Frankfurtu vzroste z jedné miliardy kilowatthodin v roce 2017 až ke čtyřem miliardám v roce 2025, čímž se datová centra zároveň změní ve významný regionální tepelný zdroj. Společně s výrobou tepla bude třeba technicky a investičně zabezpečit jeho následné využití, čímž se možným dodavatelům otevírá celé spektrum zakázek spojených s technickým řešením rekuperace a následné distribuce energie.

Datová centra procházejí neustálým vývojem stavební části, hardwarového vybavení i použitého softwaru. V následujícím období se očekávají další investice do výstavby, které přinesou příležitosti pro nová technická řešení chlazení a rekuperace odpadního tepla, i možnosti nových stavebních zakázek. Zájemcům o hlubší seznámení se s oborem, aktuálními příležitostmi a o kontakty s potenciálními partnery a zákazníky doporučujeme návštěvu největší evropské konference datového odvětví – Data Center World, která se v letošním roce uskuteční v termínu 8. – 9. prosince 2021 rovněž ve Frankfurtu nad Mohanem.

Pavel Chovanec, CzechInvest

Petra Appelbaum, Generální konzulát ČR v Düsseldorfu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět