DATA, SENZORY I KOMPOZITY. ČESKÝ VESMÍRNÝ PRŮMYSL SE PŘEDSTAVIL VE VELKÉ BRITÁNII

Zájem o vesmírnou problematiku a s ní spojená odvětví ve Velké Británii prudce roste a české firmy mají co nabídnout. Přesvědčit se o tom mohly v rámci incomingové mise, během níž počátkem září navštívily soukromé společnosti, univerzity i významný veletrh.

Ilustrační foto Shutterstock

Největší zastoupení vesmírných organizací je stále v okolí Londýna, stoupá však i význam dalších regionů. Jako perspektivní partner bylo vytipováno právě Skotsko, kam incomingová mise zamířila. Delegaci, která měla možnost se setkat i se skotským ministrem pro obchod, cestovní ruch a podnikání (včetně vesmírného sektoru) Ivanem Mckeem, za českou stranu vedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Dvořák. Akce se zúčastnily kosmická společnost TRL Space, výrobce kompozitních a sendvičových materiálů 5M, Výzkumný a zkušební letecký ústav, specialisté na vysoce citlivé senzory Advacam a Zaitra, softwaroví vývojáři z Huld, a zástupce Brno Space Cluster.

Na programu byla návštěva výrobce satelitů AAC Clyde Space a Alba Orbital a firmu Spire, která se soustředí na data-sets v různých oblastech. Zároveň měli podnikatelé možnost své aktivity probrat v průběhu B2B matchmakingu, který spoluorganizovalo Scottish Enterprise. Následně proběhla setkání se zástupci University of Glasgow a University of Strathclyde. Mise pokračovala ve dnech 7. – 8. 9. 2022 na veletrh Space Comm Expo, kde se český vesmírný sektor prezentoval na společném českém stánku. Celý program byl podpořen jako projekt ekonomické diplomacie PROPED s financováním Ministerstva obrany ČR.

Podpora vlády i soukromí investoři

Sektor vesmírných technologií je stejně jako v Česku i ve Velké Británii jedním z nejinovativnějších sektorů – odpovídá tomu i podpora vlády, která míří jak do programů na výzkum a vývoj, tak do výstavby infrastruktury. Odhadem bylo v roce 2019/20 vynaloženo na výzkum a vývoj související s vesmírem 836 milionů liber. Za posledních deset let investovali soukromí investoři do sektoru zhruba 6 miliard liber a zaměstnanost od roku 2018/19 vzrostla o 6,7 %. I tato čísla ukazují na vzestup sektoru, který generuje 15,8 miliardy liber do celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci.

Velká Británie má Národní vesmírnou strategii, jednotlivé národy nad rámec této strategie publikují strategie vlastní, včetně dodatečného financování. Skotská strategie počítá s příspěvky až 4 mld. liber ročně nad rámec celostátních fondů a má za cíl podpořit celkový rozvoj sektoru právě v tomto regionu. Skotský průmysl je podobně jako český silně zaměřen na mezinárodní spolupráci a vesmírné technologie nejsou výjimkou.

Skotsko má kromě dvou hlavních center v Glasgow (spíše zaměřené na výrobu) a Edinburghu (sdružuje firmy vyvíjející software) výhodnou geografickou polohu. Ta umožňuje rozvoj odpalovacích kapacit. V roce 2020 byla podepsána smlouva mezi třemi vertikálními odpalovacími místy raket – Shetland Space Centre, Space Hub Sutherland a Spaceport 1 – spolu se dvěma horizontálními místy „vzletu“ – Glasgow Prestwick Spaceport a Machrihanish Airbase Community Company.

Fotogalerie

Incomingová mise českých firem z kosmického průmyslu zamířila na významný veletrh, na univerzity i do soukromých společností. Foto Velvyslanectví ČR v Londýně

Skotsko má výhodnou polohu

UK Spaceport Alliance je v současnosti tvořena pouze skotskými kosmodromy, nicméně dialog s širšími lokalitami se sídlem ve Spojeném království již probíhá. Přijetí dalších odpalovacích míst do aliance by podpořilo společný přístup Spojeného království k vývoji a poskytování služeb vypouštění objektů na mezinárodní vesmírný trh – kromě Skotska se mají další odpalovací kapacity nacházet v Cornwallu a ve Walesu.

Britský průmysl, který zaštiťuje asociace UK Space, případně Space Scotland, je aktivní ve všech aspektech vesmírných technologií, ať už se jedná o vývoj softwaru či hardware a má vlastní integrátory.

Na letošní podnikatelskou misi by v roce 2023 měl navázat incomingová mise britských partnerů do ČR. Detaily této mise budou v následujících měsících zveřejněny na webu Velvyslanectví ČR v Londýně a na https://www.export.cz/.

Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně

Eliška Vetýšková, stážistka, Velvyslanectví ČR v Londýně

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět