DÁNSKÉ PROJEKTY ENERGETICKÝCH OSTROVŮ JSOU PŘÍLEŽITOSTÍ I PRO ČESKÉ FIRMY 

Dánsko chce vybudovat dva energetické ostrovy v Severním a Baltském moři, jež zajistí produkci elektrické energie z obnovitelných zdrojů pro výrobu zeleného vodíku. Plány představují významnou příležitost také pro české firmy, které nabízejí potřebné technologie a komponenty.

Ilustrační foto Shutterstock

Dánská vláda díky široké podpoře parlamentních stran rozhodla o vytvoření dvou energetických ostrovů – umělého ostrova VindØ v Severním moři asi 100 km západně od pobřeží Jutského poloostrova a v Baltském moři pak o využití přírodního ostrova Bornolm u švédských břehů. Oba ostrovy poskytnou technologické zázemí obřím větrným farmám na moři, přičemž v první fázi se počítá s výstavbou více než 200 turbín a s produkcí 5 GW elektrické energie, jež má postupně narůst až na 12 GW.

Elektrická energie získaná z větrných turbín v Severním moři bude nejen zásobovat přilehlé pobřežní oblasti Dánska, Německa a dalších států, ale bude se využívat i k produkci „zeleného“ vodíku, tedy vodíku vyrobeného čistě z obnovitelných zdrojů. Ten poslouží jako bezemisní palivo pro lodní, leteckou a silniční nákladní dopravu či pro těžký průmysl.

Vizualizace umělého energetického ostrova. Foto State of Green

Projekty energetických ostrovů, jež jsou svého druhu „výstavní skříní“ dánského neziskového sdružení State of Green, zastřešujícího dánské inovativní firmy a projekty v oblasti zelené tranzice, jsou bezesporu příležitostí také pro české firmy. Ty mají podle našich zkušeností rozhodně co nabídnout, ať už se jedná o unikátní schopnosti v oblasti produkce a skladování vodíku (nádrže, ventily), nezbytná IT řešení či výkonné drony pro monitoring a zajištění bezpečnosti projektů.

Oto Weniger, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Kodani

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět