DALŠÍ ČESKÝ INVESTOR VSTUPUJE DO SRBSKA. VIDÍ ŠANCI V DOMÁCÍ CHEMII

Srbsko je nadále velmi atraktivní zemí pro české investory, což potvrzuje i rozhodnutí české společnosti Central European Industries (CE Industries) kapitálově vstoupit do srbské společnosti Beohemija. Ta je jedním z předních výrobců detergentů a domácí chemie v regionu jihovýchodní Evropy.

Výrobní linka ve společnosti Beohemija. Foto: Beohemija

Slavnostní podpis dohody se uskutečnil 16. září v reprezentačních prostorách Hospodářské komory Srbska za účasti představitelů srbského ministerstva obchodu a českého velvyslance Tomáše Kuchty. Podle představitelů Hospodářské komory Srbska bude kapitálový vstup českých investorů příležitostí, jak posílit postavení Beohemije, která je ve vlastnictví Preston Holdingu, na úroveň nadnárodních společností a uvést srbskou firmu do globální mapy průmyslu detergentů a domácí chemie.

Generální ředitel společnosti Preston Holding Davor Miličević při podpisovém aktu vyjádřil nesmírné potěšení, že srbská společnost získala partnera, který svým vstupem na trh Srbska přinese evropské hodnoty a normy.

HOLDING Z VÍTKOVIC

Společnost CE Industries, sídlící v Ostravě Vítkovicích, je moderní průmyslový holding s vysokou přidanou hodnotou v oblasti energetiky, inženýringu a recyklace. Zahrnuje 15 společností s více než dvěma tisíci zaměstnanců a obratem více než 200 milionů eur.

Touto investicí se dále rozšiřuje velmi široké portfolio českých investičních aktivit v Srbsku. Český velvyslanec v této souvislosti zdůraznil, že země, kterou reprezentuje, je jedním z deseti největších zahraničních investorů v Srbsku.

Významný je například vstup společnosti SEBRE do filmových studií Avala Studios Beograd a akvizice developerského projektu Marina Dorćol, investice skupiny PPF do telekomunikační společnosti Telenor a do srbského mobilního bankovnictví, vstup skupiny Penta (Dr.Max) do sítě lékáren Farmanea, akvizice firmy Knjaz Miloš karlovarskou společností Mattoni nebo akvizice leteckých opraváren JAT-Tehnika pražskou společností Avia Prime.

SRBSKO ČESKÉ INVESTORY LÁKÁ

Čeští investoři oceňují dynamický ekonomický vývoj, makroekonomickou stabilitu, dostatek pracovní síly, relativně nízkou úroveň mzdových a provozních nákladů i nejnižší daň z příjmu právnických osob v Evropě. Významnou roli sehrávají i nadstandardní vztahy mezi Českou republikou a Srbskou republikou, a to jak v politické, tak i ekonomické rovině.

V rámci prohlášení pro média na závěr slavnostního podpisového aktu uvedl představitel Hospodářské komory Srbska, že investiční vstup do společnosti Beohemija je jedním z dalších výsledků intenzivní ekonomické spolupráce Srbské republiky a České republiky, jakož i hospodářských komor obou zemí.

Miroslav Čančík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Bělehradu

FOTOGALERIE

Fotky ze společnosti Beohemija a z podpisu kontraktu o kapitálovém vstupu společnosti CE Industries. Foto: Beohemija

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět