CHORVATSKO ZAŽÍVÁ BOOM BALÍKOMATŮ, BODUJE I FIRMA S ČESKÝM MAJITELEM

Okamžitě, okamžitě, expres … To jsou slova, která si spojíme spíše s internetem a elektronickou poštou než s klasickou, fyzickou poštou. Expresní doručování balíků se však jako nová poštovní služba stalo hlavním motorem růstu celého trhu tradičních fyzických poštovních služeb, v Chorvatsku nevyjímaje. Růst je tak velký, že tento trh loni překonal nový rekord a dosáhl hodnoty 265 milionů eur. Příležitosti se chopila logistická společnost BoxNow s českým většinovým vlastníkem.

Ilustrační foto: Shutterstock

BoxNow v Chorvatsku úspěšně staví největší síť výdejních automatů na balíky (parcel lockers). Majoritní podíl ve společnosti BoxNow, která patří mezi silné hráče v oblasti výdejních boxů také v Řecku a Bulharsku, drží investiční skupina Emma Capital českého podnikatele Jiřího Šmejce.

VÝHODY VÝDEJNÍCH AUTOMATŮ

Doručování zásilek z e-shopů prostřednictvím parcel lockerů stále není na chorvatském trhu zcela rozvinuto. „Přitom doručování do těchto parcel lockerů je rychlejší, ekologičtější, šetrnější k životnímu prostředí (parcel lockery jsou napájeny solární energií), výrazně snižuje emise CO2 a zároveň, i přes rostoucí počty zásilek, nezatěžuje dopravu ani dopravní infrastrukturu,“ říká ředitel chorvatského BoxNow Miroslav Mareš. Cílem firmy, která již nyní po celém Chorvatsku vybudovala největší síť boxů pro vyzvedávání balíků, je nabídnout mnohem rychlejší, levnější a udržitelnější způsob dopravy zboží z e-shopů. V Záhřebu a jeho okolí doručuje BoxNow zásilky ten samý den, kdy je vyzvedne od odesílatele.

ROSTOUCÍ ODVĚTVÍ

V tomto odvětví v Chorvatsku pracuje přes 11 tisíc pracovníků. Podle údajů chorvatského Národního regulačního úřadu pro síťová odvětví HAKOM se bude tento trh poštovních služeb v nejbližších letech dále zvyšovat (nyní je o čtvrtinu větší než před pěti lety). Zatímco do loňského roku se růst dal zdůvodnit pandemií, která nutila občany objednávat více online a následně očekávat expresní doručení poštovních balíků, zájem občanů o doručování ani letos neochabuje a naopak poptávka významně roste. Počet provozoven dalších podnikatelských subjektů, jako jsou prodejny a čerpací stanice, kde lze balíky také vyzvedávat, se zvyšuje a na konci roku 2022 v Chorvatsku bylo celkem 422 balíkomatů, což je o 172 % více než na konci roku 2021.

Tržby na chorvatském trhu poštovních služeb mají již několik let pozitivní trend, především díky růstu počtu balíků a expresních služeb souvisejících s e-commerce. Podíl expresních zásilek v roce 2022 představoval 15,4 %, co se týče počtu služeb, a téměř 53 % celkových tržeb (v roce 2018 to bylo zhruba 8 % celkového poštovního trhu podle počtu a zhruba 35 % podle tržeb).

CHORVATSKÁ POŠTA MÁ SILNOU KONKURENCI

Poštovní společnosti, kterých je nyní na chorvatském trhu celkem 23, v loňském roce vygenerovaly celkové tržby ve výši 265 milionů eur. Konkurentům Chorvatské pošty se tak stále více daří získávat větší podíl na trhu, za posledních pět let zvýšily svůj podíl o 10 % na 41,9 %. (DHL, DPD, FedEx, UPS, GLS, či InterEuropa).

V Chorvatsku bylo v roce 2022 doručeno více než 31 milionů balíků s meziročním nárůstem o 7,3 %. V prvním čtvrtletí letošního roku tento růst pokračoval a zvýšil se o 5,5 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Růst trhu poštovních služeb je výsledkem růstu trendu elektronického obchodování, v němž je poštovní služba nepostradatelným článkem při doručování objednaného zboží.

KONTAKT NA FIRMU BOX NOW

Kontakt: Miroslav Mareš, CEO, BOX NOW, Ulica Marica Barić 6, 10000 Zagreb, Croatia, tel.: +385 91 2409 198, e-mail: miroslav.mares@boxnow.hr, www.boxnow.hr.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět