CHORVATSKO PODPORUJE PŘÍLIV DALŠÍCH INVESTIC, ŠANCI MAJÍ TAKÉ ČEŠI

Chorvatsko získalo od roku 1993 přímé zahraniční investice v hodnotě 33 miliard eur, ty české zatím představují několik stovek milionů eur. Rýsují se ale nové příležitosti, chorvatská vláda v současnosti příliv zahraničních investic silně podporuje. Mají přispět k výraznějšímu oživení ekonomiky po pandemii.

Investiční příležitosti se rýsují například v zelené energetice nebo zemědělství. Ilustrační foto: Shutterstock

Zajímavé investiční příležitosti byly potenciálním zahraničním investorům prezentovány na největší letošní investiční konferenci Zagreb 2021 Invest, která se konala 10. září v Záhřebu. Chorvaté mají zájem o investice v řadě sektorů – energetice, informačních technologiích, zpracovatelském průmyslu, zemědělství a potravinářství, dopravě a logistice, zdravotnictví i cestovním ruchu. Jedná se o oblasti, ve kterých mohou mnohé nabídnout i potenciální čeští partneři, kteří o investice v Chorvatsku projevují zájem.

Chorvatská vláda se v poslední době více zaměřila na podporu investic po některých kompetenčních změnách, které v Chorvatsku v této oblasti v nedávné době proběhly (role ministerstva hospodářství a udržitelného rozvoje Chorvatska).

Mezi největší zahraniční investory zatím patří Rakousko, Nizozemsko, Lucembursko, Německo, Itálie, Maďarsko, Slovinsko, Velká Británie a Francie. Nejvíce investic směřovalo do finančních služeb (25 %), výroby, obchodu, nemovitostí, informačních a komunikačních technologií (8 %) a cestovního ruchu (5 %).

DOSAVADNÍ ČESKÉ INVESTICE

Mezi největšími českými investory figuruje společnost GEEN Holding, která investovala do tří chorvatských elektráren – biospaloven dřevní štěpky (120 milionů eur). Investorská a developerská společnost JTH Group nedávno otevřela ve městě Opatija pětihvězdičkové rekreační středisko Hilton Rijeka Costabella Beach Resort & Spa (investice ve výši 80 milionů eur). Sazka Group koupila jednu z největších chorvatských sázkových kanceláří Super Sport a společnost Kofola převzala od chorvatské Podravky výrobce minerálni vody Studenac. Společnost Signum Group investovala 25 milionů eur do výstavby jednoho z největších chorvatských akvaparků Aquacolors u města Poreč.

Chorvaté se hodlají zaměřovat i na podporu investic do vědy, výzkumu, inovací a zelené ekonomiky obecně. Země se v posledních letech potýká s úbytkem počtu obyvatel, což má následně negativní vliv i na ekonomický rozvoj země. Podle posledních statistik se počet obyvatel snížil na úroveň těsně pod hranicí 4 milionů obyvatel, stejný počet Chorvatů však žije i v zahraničí. Chorvatsko velmi aktivně usiluje o zavedení společné evropské měny euro a o vstup do Schengenského prostoru.

SNAHA O LEPŠÍ IMAGE ZEMĚ

Chorvaté si uvědomují, že jejich země je atraktivní, velmi přívětivá, nabízí mnohé přírodní zdroje, a hlavně vzdělanou a konkurenceschopnou pracovní sílu. I když je cestovní ruch pro chorvatskou ekonomiku mimořádně důležitý (představuje 20 % hrubého domácího produktu země), Chorvaté se snaží kromě tradičních investic do sektoru turismu podporovat i další odvětví, včetně těch nových. Země se však potýká s poměrně velkou byrokracií, často i s korupcí, mnoho rozhodnutí trvá velmi dlouhou dobu. To vše by chtěli Chorvaté změnit a vytvořit nový, lepší image a branding země.

Chorvatsko má zájem o spolupráci se seriózními investory, nabízí dobré podmínky a mnohé investiční pobídky (vytváření nových pracovních míst, daňové úlevy po dobu deseti let). Na konferenci Zagreb 2021 Invest byl představen katalog Invest Croatia, kde jsou zmíněny příležitosti ve výše zmíněných i dalších sektorech, a to ve všech územních částech Chorvatska (20 krajů).

Potenciální zájemci o investiční příležitosti v Chorvatsku se mohou pro více informací obrátit na ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Zahřebu (e-mail: commerce_zagreb@mzv.cz) nebo přímo na Ministerstvo hospodářství a udržitelného rozvoje Chorvatska, které se lákání zahraničních investorů do Chorvatska nyní primárně věnuje. Čeští potenciální zájemci o investice v Chorvatsku mohou kontaktovat i Velvyslanectví Chorvatska v Praze.

Josef Dvořáček, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Záhřebu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět