CESTY DO RAKOUSKA VEDOU ČASTO PŘES OBCHODNÍ ZÁSTUPCE

V Rakousku působí přibližně 8 500 obchodních zástupců, kteří ročně zprostředkují zboží v hodnotě přes 31 miliard eur. Dvě třetiny zakázek jdou ve prospěch zahraničních firem. Přibližně 70 % obchodních zástupců jsou fyzické osoby (OSVČ), zbývajících 30 % jsou agentury s menším počtem zaměstnanců. Zástupci českých firem měli začátkem dubna příležitost navázat spolupráci s rakouskými obchodními zástupci během setkání na Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Pro české exportéry nabízí rakouský trh dlouhodobě celou řadu příležitostí zejména v oblastech inovativních a vyspělých technologií. Ilustrace: Shutterstock

Všichni obchodní zástupci podléhají rakouskému zákonu o obchodních zástupcích (HVertrG, 1993), který implementuje příslušnou směrnici EU. Obchodní zástupci jsou ve většině případů oborově specializovaní a mají dobrý přehled o místním trhu. Nejedná se o distributory, kteří by od firmy nakupovali zboží, ale o zprostředkovatele. Mají smlouvy na bázi provize, kterou obdrží, pokud pro firmu uzavřou obchod nebo získají klienta. Protože se nejedná o zaměstnance firmy, je třeba vzít na vědomí jejich samostatnost.

Firmám zároveň v případě využití jejich služeb nevznikají stálé náklady ani náklady v souvislosti s obchodními cestami. Spolupráce s obchodním zástupcem tak může být nejlevnější variantou pro zahraniční expanzi. Pro české exportéry nabízí rakouský trh dlouhodobě celou řadu příležitostí zejména v oblastech inovativních a vyspělých technologií, například ve zdravotnictví nebo průmyslu včetně strojírenství (informace o těchto oborech najdete níže v tomto článku).

PROJEKT EKONOMICKÉ DIPLOMACIE

Již osmé setkání českých firem s rakouskými obchodními zástupci sdruženými při Rakouské hospodářské komoře (WKO) se uskutečnilo v prostorách Velvyslanectví ČR ve Vídni. Na organizaci setkání se podílela agentura CzechTrade v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED.

Akce se tentokrát zúčastnilo 24 českých firem z odvětví zdraví a výživa (včetně zdravotnických prostředků), strojírenství a technické dodávky, energetika a udržitelnost. Setkání zahájil velvyslanec Jiří Šitler. Profily českých firem, které se setkání zúčastnili, naleznete v katalogu, který je přílohou tohoto článku na webu Velvyslanectví ČR ve Vídni. Čeští manažeři měli možnost nejenom navázat s rakouskými obchodními zástupci spolupráci, ale také získat přehled o způsobu jejich práce.

RAKOUSKÉ ZDRAVOTNICTVÍ A ROSTOUCÍ INVESTICE

Rakouský zdravotnický sektor zaznamenává dlouhodobý nárůst financování. V roce 2023 činily výdaje na zdravotnictví téměř 53 miliardy eur a opět přesáhly 11% podíl na HDP. Rakousko tak zaujímá ve srovnání zemí OECD přední 6. místo. Tento trend bude dále posilovat. Při stárnutí obyvatelstva a jeho růstu prostřednictvím imigrace bude muset země vynakládat vyšší prostředky na zajištění vysokého standardu zdravotní péče.

Rostou také soukromé výdaje ve zdravotnictví, mezi lety 2022 a 2023 se zvýšily o 7,4 %, tedy výrazně víc, než byl průměrný přírůstek 3,4 %  v období 2004 – 2022. Dle prognóz bude do roku 2040 27 % Rakušanů starších 65 let. Do roku 2050 se očekává, že podíl lidí starších 75 let dosáhne 17 %. To vede k rostoucí poptávce po zdravotnických pomůckách, chytrých technologiích pro seniory, rehabilitačních zařízeních, domácí zdravotní péči, ale i po vitaminových doplňcích stravy.

Foto: Velvyslanectví ČR ve Vídni

RŮST SEGMENTU POTRAVINOVÝCH DOPLŇKŮ

Segment potravinových doplňků zaznamenal v posledních letech významný růst, především v oblasti vitaminových a minerálních přípravků, produktů na podporu imunity a přírodních doplňků stravy. Českým firmám se zde otevírá možnost uplatnění zejména v oblasti ekologicky certifikovaných a funkčních potravinových doplňků, které odpovídají trendu udržitelnosti a přírodního složení. Příležitosti jsou také v segmentu lázeňských a wellness služeb.

PRŮMYSL A STROJÍRENSTVÍ: TRADIČNÍ PILÍŘ

Průmysl včetně strojírenství je tradičním pilířem rakouské ekonomiky s významným exportním potenciálem. Průmyslový sektor tvoří přibližně 28 % rakouského HDP. Nová rakouská vláda přes omezení některých zelených dotací nadále podporuje ekologizaci výroby. Cíl dosáhnout klimatické neutrality do roku 2040 bude vyžadovat enormní investice do moderních technologií na snižování emisí, čištění vzduchu, nakládání s odpady, do obnovitelných zdrojů a ekologických výrobních procesů. Příležitosti vznikají také v oblastech digitalizace výroby a inovací.

Více než polovinu rakouského hospodářského výkonu tvoří exporty a země je tak v přepočtu na obyvatele mezi top 10 světovými vývozci. I proto zástupci průmyslu sledují současný vývoj celní politiky USA – druhé nejdůležitější vývozní destinace – s obavami. To může přispět k posílení obchodních vazeb v rámci Evropy. Rakousko patří z českého pohledu mezi významné trhy. Česko aktuálně zaujímá pozici 6. nejdůležitějšího obchodního partnera Rakouska a 4. největšího dovozce. Výrazný růst nákladů na energie a mzdy při již třetí rok trvající recesi navíc momentálně rakouské výrobce znevýhodňuje vůči dodavatelům ze zemí s nižšími výrobními náklady.

Hana Brauneis, ekonomická specialistka

Anetta Grögerová, stážistka, Velvyslanectví ČR ve Vídni

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět