Čeští zbrojaři zaujali ve Finsku dopravní technikou i radary

Osm českých zbrojařských společností se zúčastnilo mise do Finska. Během řady jednání na firemní i ministerské úrovni zaujali čeští zbrojaři především vojenskou dopravní a radiolokační technikou.

Ilustrační foto Shutterstock

Matchmakingovou misi firem českého obranného průmyslu uspořádalo v rámci PROPED Velvyslanectví ČR v Helsinkách ve spolupráci s Ministerstvem obrany, Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) a Asociací finského obranného a leteckého průmyslu (AFDA). Během akce bylo mezi asociacemi podepsáno memorandum o spolupráci, celkem se jí zúčastnilo téměř 40 osob a proběhlo na třicet B2B jednání.

Během akce se prezentovalo 8 českých firem (AGADOS, ERA, EXCALIBUR ARMY, Meopta, SVOS, TATRA, Toner, VOP CZ) a 15 finských společností (Conlog Group, DA Group, Environics, Frestems, F-Secure, Huld, Leijona Catering, Mikro-Pulssi, Milectria, Nordic Traction Group, Patria, Savox, Sisu Axles, Teuvan, VTT).

Kromě uvedených firem a představitelek obou asociací virtuálně vystoupil finský ministr obrany Antti Kaikkonen a tématům průmyslové spolupráce se ve svých projevech věnovala Radka Konderlová, ředitelka Odboru průmyslové spolupráce pověřená řízením sekce průmyslové spolupráce, a zástupce šéfa logistiky finské armády Pasi Pajunen. České firmy měly v rámci networkingového oběda možnost navázat bližší kontakty s AFDA, představiteli finské armády zodpovědnými za akvizice jakož i se zástupci finských firem. Na finském Ministerstvu obrany se uskutečnilo jednání mezi pověřenou náměstkyní ministra obrany Radkou Konderlovou a generálním ředitelem pro vyzbrojování Jarmo Jyväsjärvim.

Finští a čeští zbrojaři podepsali memorandum o spolupráci. Foto Velvyslanectví ČR v Helsinkách

Hlavním cílem projektu bylo prohloubit již existující vztahy, dialog a obchodní spolupráci v obranném sektoru mezi českými a finskými partnery na úrovních B2B, B2G a G2G. Spolupráci v obranném průmyslu se Velvyslanectví ČR v Helsinkách věnuje dlouhodobě, letošní říjnová akce navázala na obdobné projekty k obranné spolupráci v Praze v roce 2018, kdy došlo k aktivaci memoranda o spolupráci mezi českým a finským ministerstvem obrany z roku 1996, a v Helsinkách v roce 2019, kdy šéfové patnácti českých firem jednali o možnostech výrobní a obchodní spolupráce se zástupci finských firem a představiteli finského Ministerstva obrany.

Třetí akce v pořadí by českým firmám měla otevřít další exportní možnosti ve vztahu k finským firmám a státním institucím i příležitosti k technologické, výrobní i další spolupráci například v rámci společných projektů EU (konkrétně pak sdílením zdrojů a know-how v rámci konsorcií za účelem účasti v projektech Evropského obranného fondu).

Daniel Horák, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Helsinkách

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět