ČEŠTÍ ZBROJAŘI SE PŘEDSTAVILI V ATHÉNÁCH. CHTĚJÍ SE PODÍLET NA MODERNIZACI ŘECKÉ ARMÁDY

Řecko masivně investuje do modernizace výzbroje, což představuje i šanci pro české výrobce. Ke zviditelnění českých firem na řeckém trhu a zvýšení jejich šance na úspěch přispěla oficiální účast Česka na 2. ročníku mezinárodním veletrhu obranné a bezpečnostní techniky DEFEA 2023.

Ilustrační foto Shutterstock

Oficiální česká expozice na veletrhu, který proběhl v květnu na athénském výstavišti Metropolitan Expo, byla letos uspořádána Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Na oficiálním stánku Česka se prezentovalo jedenáct významných představitelů českého obranného průmyslu jako Aero Vodochody, které v Řecku nabízí svůj cvičný proudový letoun L-39NG, odborník na pasivní sledovací systémy ERA, dodavatel ochranných masek a filtračních zařízení AVEC, výrobce výbušnin Explosia, výrobce leteckých motorů PBS Velká Bíteš, společnost SVOS s obrněným vozidlem Mars, výrobci systémů pro obranu v elektronické válce JISR Institute a  SpaceKnow, odborník na výcvik Bowenite či nováček Rescue Trailer. Na rozsáhlých samostatných stáncích se představily společnost Colt CZ a firmy z holdingu Czechoslovak Group (CSG), zejména Tatra Trucks, která na veletrhu ukázala své nové špičkové vozidlo Tatra Phoenix.

Nová Tatra Phoenix na veletrhu obranné techniky. Foto Velvyslanectví ČR v Athénách

Do programu odborných prezentací a seminářů, které pod názvem „DEFEA Academy“ proběhly na okraj veletrhu, se velvyslanectví ČR v Řecku podařilo zařadit souhrnnou prezentaci českého obranného průmyslu, na níž se představily zúčastněné české firmy. Prezentace byla realizována v rámci projektů ministerstva zahraničních věcí na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) ve spolupráci se sekcí průmyslové spolupráce ministerstva obrany ČR. Spolu s velvyslancem ČR Jakubem Karfíkem ji zahájila vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová, která se veletrhu zúčastnila a uskutečnila v Athénách řadu významných jednání s vysokými představiteli řeckého ministerstva národní obrany. Mezi hosty, kteří přijali pozvání na prezentaci, byli zástupci náčelníka generálního štábu, velitele řecké armády a další vysocí důstojníci, zástupci řeckých oborových svazů a podniků.

Česká republika na DEFEA 2023 ukázala, že má co nabídnout. Lze doufat, že české firmy zaujaly a získané kontakty jim pootevřou dveře k řeckým zakázkám pro ozbrojené síly.

Řecko, které leží v neklidném cípu jihovýchodní Evropy na rozhraní tří světadílů, tradičně vynakládá značné prostředky na svoji obranu a drží se nad hranicí 2 % HDP stanovenou závazkem členských států NATO. Desetiletá fiskální a hospodářská krize, kterou prošlo v letech 2009-18, si však vynutila rozsáhlé škrty státních výdajů včetně výdajů na obranu. Od roku 2019, kdy se ekonomická situace země stabilizovala, bylo proto Řecko nuceno zahájit modernizaci výzbroje.

Podle výroční zprávy Severoatlantické aliance utratilo Řecko v roce 2022 na obranu 7,4 miliard eur, což je více než do té doby rekordních 6,7 miliardy eur v roce 2021. Tato částka reprezentovala 3,54 % HDP a stejně jako v roce 2021 (3,7 % HDP) bylo Řecko v NATO šampionem. Z této částky směřovalo na výzbroj 45,33 % (oproti 37,24 % v roce 2021). Státní rozpočet na rok 2023 vyčleňuje na výdaje ministerstvu obrany částku 5,7 mld. eur.

Na veletrhu Defea 2023 se představila také společnost Colt CZ. Foto Velvyslanectví ČR v Athénách

Aktivní jsou firmy ze zemí jako Francie, které dodají Řecku stihačky Rafale a fregaty Belharra, Spojené státy americké, odkud jsou mimo jiné bojové letouny F-16, které budou upgradovány, a s nimiž jedná Řecko o dodávce F-35, nebo Izrael, jenž v roce 2020 uzavřel s Řeckem mezivládní dohodu o dodávkách obranného materiálu a služeb a letos v květnu byl stvrzen prodej řecké společnosti Intracom Defense (IDE) izraelské Israel Aerospace Industries. Očekává se však celá řada dalších, pro obranu země neméně významných zakázek. Uchází se o ně také české firmy.

Další informace najdete v našem článku „Český obranný průmysl byl oficiálně zastoupen na veletrhu DEFEA 2023“.

Stánek společnosti Colt CZ na veletrhu DEFEA 2023

Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Athénách 

Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Athénách 

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět