Čeští výrobci se zapojili do boje s koronavirem

Čína má kvůli neutichajícímu boji s koronavirem kritický nedostatek zdravotnického materiálu, a proto oznámila řadu opatření, která mají jinak regulovaný zdravotnický trh pootevřít zahraničním dodavatelům.  

Ilustrační foto Shutterstock

Země poptává zejména pomůcky, které sama nestačí vyrábět. Jedná se zejména o chirurgické roušky, zdravotnické roušky, ochranné nemocniční oděvy, rukavice, brýle či dezinfekční prostředky. Všechny tyto produkty i pro české výrobce představují obchodní příležitost, o které se jim dosud nesnilo a na niž často nejsou vůbec připraveni.

Velmi pohotově  na tuto poptávku zareagovala Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP), jež sdružuje celou řadu zdravotnických firem. Nejen že se jejím prostřednictvím podařilo sestavit velkou část humanitární pomoci pro Čínu, ale někteří z jejich členů jsou schopni Číně dále vypomoci i komerčně.

Jedním z nich je i česká společnost Respilon. Před několika týdny českého výrobce ústenek, roušek či respirátorů téměř nikdo neznal. Teď firma registruje poptávku v řádu stamilionů kusů na pět let dopředu. Koronavirus totiž prověřil, že roušky českého výrobce z nanovláken patří k těm nejúčinnějším. Obyčejné roušky brání hlavně šíření viru nakaženým. Rouška z nanovláken ale dokáže podle firmy také odfiltrovat viry přicházející zvenčí a nanočástice oxidu mědi vir zlikvidují.

Promptně reagovat byli ale schopní i další výrobci zdravotnických materiálů. Jsou to zejména společnosti:

Dina-Hitex, jež na českém i evropském trhu působí od roku 1992 a dodala operační roušky, pláště, oděvy, sety a vše, co pomáhá zabránit možnému přenosu infekce;

Medica Filter, která poskytla operační sety, roušky, pláště, čepice, masky a další doplňky, které usnadňují proces zarouškování pacienta i lékaře;

Batist Medical, distributor a výrobce obvazových materiálů, operačních setů a dalšího zdravotnického materiálu z Červeného Kostelce na Náchodsku;

Nanologix vyrábějící respirační roušky a ochranné dýchací polomasky.

Poptávka po zdravotnických pomůckách je extrémně vysoká, čínské firmy nestíhají vyrábět. Foto: Shutterstock

Jednodušší dovoz

V souvislosti s koronavirem oznámil Peking nová opatření, jež umožňují snižování dovozních cel, urychlování celních procedur a zejména včasné dodávky zdravotnických potřeb či import-export klíčových technologií. Lokálně působícím zahraničním firmám a projektům čínská vláda dala možnost provozovat výrobu či pomohla zajistit patřičné finance.

Další opatření se týkají včasného a dostatečného zásobování nezbytnými potřebami. Registrační poplatky u konkrétních léků a zdravotnických prostředků budou osvobozeny od daně a výrobci základních potřeb si budou moci provést jednorázový odpočet daně na nákup vybavení. Od DPH budou navíc osvobozeny platby za přepravu, spotřebitelské služby a expresní dodávky klíčových materiálů a potřeb zabraňujících šíření infekce. Útvary místní správy obdržely dokonce pokyn aktivně navádět a motivovat podnikatelské subjekty v podávání online žádostí o dovozní a vývozní licence a pomoci jim usnadňovat administrativní procedury s tím související.

Čína tak pro zahraniční výrobce zdravotnického materiálu může díky novým pravidlům představovat příležitost, jak se „relativně snadno“ etablovat na čínském trhu, který je za standardních podmínek administrativně náročný. Za běžných okolností totiž dovoz farmaceutik a zdravotnických zařízení v zemi podléhá složitému, zdlouhavému a velmi nákladnému řízení. Pracovníci ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Pekingu a současně na Generálních konzulátů v Šanghaji a Chengdu jsou zájemcům z řad nejen zdravotnických firem připraveni asistovat ve zprostředkování příležitostí či při samotném vstupu na čínský trh.

Obracet se firmy mohou na e-mail commerce_beijing@mzv.cz.

Barbora Mbuyi Kocourková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Pekingu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět