ČEŠTÍ PODNIKATELÉ OTEVŘELI DALŠÍ RESTAURACI V EKVÁDORU

Ani koronavirová krize nezastavila české investice v zahraničí. V době, kdy se celý svět potýkal s pandemií covid-19, otevřela letos v květnu skupina osmi českých podnikatelů novou restauraci v největším ekvádorském městě Guayaquilu.

Foto: Golden Prague Pub

S hodnotou 9,5 milionů korun se jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých investic v Jižní Americe. Ekvádor byl přitom hned od začátku pandemie nejvíce postiženou zemí v celém regionu a konkrétně dvoumiliónový Guayaquil neslavně proslul jako epicentrum, které si během března a dubna vyžádalo na 9 tisíc obětí nákazy. 

JEDNA Z NEJPOPULÁRNĚJŠÍCH ADRES

Skupina českých investorů a nadšenců již v Ekvádoru jednu restauraci vlastní: ve městě Cuenca otevřeli v roce 2017 „Golden Prague Pub“ – hospodu zaměřenou na českou kuchyni s nabídkou vlastního piva, vařeného podle české receptury. Lokál pro 200 hostů, nabízející české pochoutky jako řízek, vepřové koleno či guláš, se rychle stal jednou z nejpopulárnějších adres ve městě.

Ředitel a jeden ze spolumajitelů restaurace Martin Smetáček se tak již delší dobu poohlížel po další expanzi. Guayaquil, ekonomická tepna země, se jevil jako nejlepší varianta. A ani krize jeho plány nezastavila, pouze mírně pozměnila. Namísto slavnostní inaugurace, plánované na duben 2020, se nakonec nová restaurace pod stejným názvem „Golden Prague Pub“ otevřela v Guayaquilu o měsíc později a ve skromnějším stylu, při respektování všech povinných norem bio-bezpečnosti.

Načasování však nemohlo být lepší. V té době se zrovna celý Ekvádor a speciálně Guayaquil probouzel z dlouhé všeobecné karantény a sociální izolace. Lidé tak s nadšením objevili nové místo pro svá setkávání v příjemné, dynamické čtvrti Urdessa a restaurace brzy hlásila plno (v rámci povolené 40 % kapacity).

MARNÉ SNAHY KONKURENCE

Vyhráno však ještě nebylo. Pár týdnů po otevření restaurace se na dveřích restaurace objevila cedule z radnice Guayaquilu s nápisem „Zavřeno z důvodů nedodržování ochrany před covid-19“. Den předtím přitom zdravotní inspektoři při své návštěvě restaurace potvrdili řádné dodržování všech norem. Do řešení situace se vložilo Velvyslanectví ČR v Limě i Honorární konzulát ČR v Quitu, které kontaktovaly ekvádorské vládní instituce zodpovědné za ochranu zahraničních investic i Národní operační výbor pro covid-19 dohlížející na dodržování restriktivních opatření.

Bylo potvrzeno, že se jednalo o arbitrární, bezdůvodné uzavření, kterých je v této napjaté době bohužel v Ekvádoru několik, většinou spojených s nekalým konkurenčním bojem. Úspěch nové české restaurace prostě nepříjemně překvapil místní konkurenci, která se nezdráhala použít nezákonné taktiky. Restaurace byla během 12 hodin znovu otevřena. Za účelem zajištění větší „ochrany“ navíc Velvyslanectví ČR v Limě zprostředkovalo Martinovi Smetáčkovi schůzku přímo se starostkou Guayaquilu, s níž se při té příležitosti domluvil na spolupráci při kulturních či charitativních akcích. Zároveň se domluvili na oficiální slavnostní inauguraci Golden Prague Pub letos v říjnu.

Na příští rok už mají čeští investoři vytyčený další cíl: otevřít svou první Golden Prague Pub v Peru.

Radka Sibille, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Limě

 

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět